ستارگان آسمانی

نوع اصطلاح :
عنوان :
ستارگان آسمانی
حضرت امیرالمؤمنین‏ علیه السلام فرمود:
لَهذَا النُّجُومُ الَّتی فِی السَّماءِ مَدائِنُ مِثْلُ الْمَدائِنُ الَّتی فِی الْاَرْضِ مَرْبُوطَةً کُلُّ مَدینَةٍ اِلی عَمُودٍ مِنْ نُورٍ. [1] .
«این ستاره‏های آسمانی شهرهایی مانند شهرهای روی زمین می‏باشند، که هر شهری با شهر دیگر به وسیله ستونی از نور ارتباط دارند.»
سلطان الواعظین خاطره‏ای در توضیح این روایت دارد که:
من روزی در بصره سوار کشتی شدم و در اطاقی که دارای سه تخت خواب بود قرار گرفتم.
اتّفاقاً مرد شریف و دانشمندی به نام مسیو ژوئن (از مستشرقین فرانسوی) با ما هم کوپّه بود،
او با اینکه فرانسوی بود زبان عربی و فارسی را خوب می‏دانست، بدین سبب با هم مأنوس شدیم و در طول مسافرت با صحبت‏های متنوّع علمی، دینی، سرگرم بودیم.
البتّه من سعی جدّی داشتم که آن مرد را به حقایق دین مبین اسلام و مذهب حَقّه جعفری متوجّه سازم که بعد از مباحثه‏ای طولانی، به فرانسوی گفتم:
شما ها امروز به این مباهات می‏کنید که به وسیله تلسکوپهای مجهّز و دوربین‏های قوی از کُرات جوّیه و موجودات هوائیه و چگونگی وضع کواکب و ستارگان، اطّلاعاتی به دست آورید، ولی هزار و سیصد سال قبل پیشوای دوّم مسلمانان حضرت علی بن ابیطالب علیه السلام بدون اسباب نجومی و وجود تلسکوپ و دوربین‏های بزرگ، از کرات آسمانی طبق هیئت جدید، خبر داد، آنگاه همین روایت امام علی علیه السلام را برای او خواندم.
مسیوژوئن، بعد از سکوت و تفکّر، این خبر را یادداشت نمود و ضمناً خواهش کرد، نام کتاب‏هائی را که این حدیث را ثبت کرده‏اند به او بگویم و من مدارک حدیث را به او گفتم.
او آنها را ثبت کرد و اضافه نمود که:
«در لندن و پاریس بزرگترین کتابخانه‏های دنیا وجود دارد که حتّی نسحه‏های خطّی هر کتاب در آنجا موجود است، بعد از تحقیق اگر معلوم شد که تاریخ تألیف این کتاب‏ها که شما آنها را ذکر نمودید، پیش از پیدایش تلسکوپ‏ها و دوربین‏های آسمانی است به شما قول می‏دهم و خدای عیسی و محمّد صلی الله علیه وآله وسلم میان من و شما گواه باشد که من مسلمان می‏شوم،
زیرا که گوینده این سخن بدون اسباب و ادوات نجومی در هزار سال پیش در حقیقت چشم دنیایی نداشته و دارای چشم ملکوتی و صاحب قوّه الهیه بوده است.
پس در این صورت دین اسلام با چنین پیشوائی قطعاً دین حقّ و آسمانی می‏باشد.» [2] .
مجلّه مکتب اسلام در شماره 2 سال 6 ص 15 از اطّلاعات نقل می‏کند که:
دانشمندان جهان طبق محاسبات بسیار دقیقی که به عمل آورده‏اند به این نتیجه رسیده‏اند که در عالم هستی 600 ملیون ستاره مسکونی وجود دارد.
که نظر مبارک امام را تأیید می‏کند.

پی نوشت ها:
[1] تفسیر برهان ج 4 ص 15، و مجمع البحرین تحت عنوان لغت کوکب، و سفینة البحار ج 2 ص 574، و تفسیر المیزان ج 17 ص 131.
[2] شبهای پیشاور ص 958.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir