پرهیز از برخی اقسام علوم

نوع اصطلاح :
عنوان :
پرهیز از برخی اقسام علوم
در روزگاران گذشته یکی از اقسام علم نجوم وستاره شناسی بود که در غیب‏گوئی کاربُرد داشت.
که زندگی و مرگ و تولّدِ اشخاص و حوادث و تحوّلات اجتماعی و به قدرت رسیدن و شکست قدرت‏ها و حکومت‏ها را تا حدودی بازگو می‏کردند.
البته بسیاری هم دکّان باز کرده از این راه روزی می‏خوردند که غالباً پیشگوئی‏های آنان دروغ بود.
عبداللَّه بن عوف نقل کرد:
امام علی‏ علیه السلام عازم جنگ نهروان بود که منجّمی آمد و فرمود:
اگر در این ساعت حرکت کنید شکست می‏خورید.
حضرت امیرالمؤمنین‏ علیه السلام فرمود:
تو از حوادث غیب چه می‏دانی؟ تو چه می‏دانی در شکم این حیوان چیست؟ نر یا ماده؟
هر کس تو را تصدیق کند قرآن را انکار کرده است.
سپس امام علی‏ علیه السلام به اصحابش فرمود:
با نام خدا حرکت کنید.
حضرت امیرالمؤمنین‏ علیه السلام و لشگریانش به نبرد خوارج رفتند و با پیروزی بازگشتند.
آنگاه امام علی‏ علیه السلام مردم را نصیحت فرمود:
أَتَزْعَمُ أَنَّکَ تَهْدِی إِلَی السَّاعَةِ الَّتِی مَنْ سَارَ فِیهَا صُرِفَ عَنْهُ السُّوءُ؟ وَتُخَوِّفُ مِنَ السَّاعَةِ الَّتِی مَنْ سَارَ فِیهَا حَاقَ بِهِ الضُّرُّ؟ فَمَنْ صَدَّقَکَ بِهذَا فَقَدْ کَذَّبَ الْقُرْآنَ، وَاسْتَغْنی عَنِ الْإِسْتِعَانَةِ بِاللَّهِ فِی نَیلِ الَْمحْبُوبِ وَدَفْعِ الْمَکْرُوهِ.
وَتَبْتَغِی فِی قَوْلِکَ لِلْعَامِلِ بِأَمْرِکَ أَنْ یولِیکَ الْحَمْدَ دُونَ رَبِّهِ، لِأَنَّکَ - بِزَعْمِکَ - أَنْتَ هَدَیتَهُ إِلَی السَّاعَةِ الَّتِی نَالَ فِیهَا النَّفْعَ، وَأَمِنَ الضُّرَّ!!
أَیهَا النَّاسُ، إِیاکُمْ وَتَعَلُّمَ النُّجُومِ، إِلَّا مَا یهْتَدَی بِهِ فِی بَرٍّ أَوْ بَحْرٍ، فَإِنَّهَا تَدْعُو إِلَی الْکَهَانَةِ، وَالْمُنَجِّمُ کَالْکَاهِنِ، وَالْکَاهِنُ کَالسَّاحِرِ، وَالسَّاحِرُ کَالْکافِرِ! وَالْکافِرُ فِی النَّارِ! سِیرُوا عَلَی اسْمِ اللَّهِ.
(به هنگام حرکت برای نبرد با خوارج، شخصی با پیشگویی از راه شناخت ستارگان گفت: اگر در این ساعت حرکت کنید، پیروز نمی‏شوید و من از راه علم ستاره‏شناسی این محاسبه را کردم.
امام علی‏ علیه السلام فرمود:)
«گمان می‏کنی تو از آن ساعتی آگاهی که اگر کسی حرکت کند زیان نخواهد دید؟ و می‏ترسانی از ساعتی که اگر کسی حرکت کند ضرری دامنگیر او خواهد شد؟ کسی که گفتار تو را تصدیق کند، قرآن را تکذیب کرده است، و از یاری طلبیدن خدا در رسیدن به هدفهای دوست داشتنی، و محفوظ ماندن از ناگواریها، بی‏نیاز شده است.
گویا می‏خواهی به جای خداوند، تو را ستایش کنند! چون به‏گمان خود مردم را به ساعتی آشنا کردی که منافعشان را به دست می‏آورند و از ضرر و زیان در امان می‏مانند.
ای مردم، از فرا گرفتن علم ستاره‏شناسی برای پیشگویی‏های دروغین، بپرهیزید، جز آن مقدار از علم نجوم که در دریانوردی و صحرانوردی به آن نیاز دارید، چه اینکه ستاره‏شناسی شما را به غیب‏گویی و غیب‏گویی به جادوگری می‏کشاند، و ستاره‏شناس چون غیب‏گو، و غیب‏گو چون جاودگر و جادوگر چون کافر و کافر [1] در آتش جهنم است. با نام خدا حرکت کنید.» [2] .
إیاکُمْ وَ تَعْلُّمِ النُّجُومِ إلاّ ما یهْتَدیفی بَرٍّ أوْ بَحْر [3] .
«از علم نجوم بپرهیزید مگر آن مقدار که در صحرا نوردی و دریانوردی لازم است»

پی نوشت ها:
[1] منجّم، از طریق ستاره‏شناسی پیشگویی می‏کند و کاهِن (غیب‏گو) با کمک گرفتن از شیطان و جن خبر می‏دهد، می‏گویند شخص مورد نظر عفیف بن قیس برادر اشعث بن قیس بود.
[2] خطبه 79 نهج‏البلاغه معجم‏المفهرس محمد دشتی.
[3] امالی صدوق ص 338، وخطبه 79 نهج‏البلاغه معجم‏المفهرس.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir