تالیف کتاب اطلاعات عمومی

نوع اصطلاح :
عنوان :
تالیف کتاب اطلاعات عمومی
صاحب نظران و اصحاب حضرت امیرالمؤمنین‏ علیه السلام و غزّالی و سلیمان بلخی آورده‏اند که: امام علی‏ علیه السلام کتابی را با نامِ «جفر جامع» نوشته که تمام اطّلاعات ضروری نسبت به آینده و گذشتگان را در آن گِرد آورده بود که چونان دائرةالمعارف بسیار غنی در تمام علوم و فنون و نیازمندیهای علمی، اطّلاعاتی کاربرد داشته و دارد،
و بسیاری از اخبار غیبی مربوط به آینده و تحوّلات آینده در آن توضیح داده شد.
و کتاب دیگری را به نامِ «الجامعة» تألیف فرمود، که همانند «جفر جامع» بی‏نیاز کننده انسان از هرگونه اطّلاعاتی است،
که درباره آن نوشتند:
اِنَّ الْجَفْرَ وَ الْجامِعَةَ کِتابانِ لِعَلِی علیه السلام قَدْ ذُکِرَ فیها عَلَی طَریقَةِ عِلْمِ الْحُرُوفِ، الْحَوادِثَ اِلی اِنْقِراضِ الْعالَمْ، وَ اَوْلادُهُ یحْکُمُونَ بِهِما
«همانا کتاب جفر و جامعه از علی علیه السلام است که براساس حروف، آگاهی های لازم نسبت به حوادث روزگار تا قیامت در آن گرد آمده، و فرزندانش می‏توانند از آن استفاده کنند.» [1] .
در آن روزگارانی که محقّق و نویسنده اندک بود، و افراد با سوادی که بتوانند بخوانند و بنویسند انگشت شمار بودند، عشق و علاقه حضرت امیرالمؤمنین‏ علیه السلام به نوشتن و تألیف کُتُب ارزشمند و جمع‏آوری قرآن کریم شگفتی آور است.

پی نوشت ها:
[1] مَن لا یحْضره الفقیه ج 4 ص419 حدیث 5914 - و - بحارالانوار ج49 ص153 - و - اصول کافی ج1 ص57 - و - بحارالانوار ج26 ص39 و 36.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir