آموختن نجوم

نوع اصطلاح :
عنوان :
آموختن نجوم
سید رضی‏قدس سره در نهج‏البلاغه [1] آورده است که:
هنگامی که حضرت امیر علیه السلام عازم بر جنگ با خوارج بود، مردی از یاران آن حضرت خدمتش عرضه داشت: اوضاع نجوم و ستارگان دلالت بر نحوست و بدی دارد و بر تو می‏ترسم اگر امروز حرکت کنی به مقصودت نرسی و بر دشمنت پیروز نگردی.
امیرالمومنین‏ علیه السلام به او فرمود:
آیا گمان داری که تو ساعتهای نیک و بد را دانا هستی، و در نتیجه مردم را به خوبی‏ها و بدی‏ها رهنمون می‏شوی؟
کسی که تو را در این پندار تصدیق کند قرآن را تکذیب نموده و از استعانت به خدای متعال در راه رسیدن به محبوب و دفع مکروه بی نیاز می‏شود
و شایسته است که عمل کنندگان به قول تو، تو را حمد و ستایش کنند نه پروردگارشان را؛ زیرا این تو هستی که آنان را به خوشیها و خوبی‏ها رسانده‏ای و از صدمه‏ها و زیان‏ها ایمن گردانده‏ای.
و آنگاه به مردم رو کرده و فرمود:
برحذر باشید از آموختن علم نجوم! مگر به منظور استفاده در راه‏های زمین یا دریا؛ زیرا یادگرفتن آن در غیر این صورت به کهانت دعوت می‏کند، و منجم مانند کاهن است، و کاهن مانند ساحر و ساحر مانند کافر، و کافر در آتش است.

پی نوشت ها:
[1] خطبه 76 نهج‏البلاغه معجم المفهرس محمد دشتی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir