جهاد: کمال اسلام

نوع اصطلاح :
عنوان :
جهاد: کمال اسلام
چه چيزي بندگان را به خداوند نزديک مي‏کند؟
چند چيز، که به ترتيب اهميت از اين قرارند:
در درجه‏ي اول: ايمان راستين به خداوند و پيامبر او.
و در درجه‏ي دوم: جهاد.
و پس از آن اقرار به يگانگي خداوند با کلمه‏ي اخلاص «لااله الا الله» و در مراتب بعدي نماز، زکات و روزه قرار مي‏گيرند.
امام علي (ع) مي‏فرمايد:
ان افضل ما توسل به المتوسلون الي الله (سبحانه و تعالي) الايمان به و برسوله، و الجهاد في سبيله فانه ذروه الاسلام، و کلمه الاخلاص فانها الفطره، و اقام الصلوه فانها المله...
«برترين وسيله‏اي که پيروان حق براي نزديکي به خداوند يکتا بدان دست مي‏يازند: ايمان به خداوند و فرستاده‏ي اوست. و جهاد در راه او، که اوج اسلام.»
و کلمه‏ي اخلاص، که همانا فطرت بشر است (که انسان بر آن زاده مي‏شود).
و بر پاي داشتن نماز، که همانا ملت است (نشانه‏هاي پاي بندي به امت اسلامي).
و پرداختن زکات که فريضه‏اي واجب است.
و روزه‏داري ماه رمضان، که بازدارنده‏ي
و به جاي آوردن حج خانه‏ي خدا و مراسم عمره‏ي آن، که فقر را از بين مي‏برد (زيرا روح و وجدان آدمي را مي‏پالايد و همه‏ي مردم را به هم پيوند مي‏دهد) و گناه را مي‏شويد. و صله‏ي رحم، که بر دارائي مي‏افزايد (زيرا روح همکاري را در ميان افراد خانواده بارور مي‏سازد) و به انسان طول عمر مي‏بخشد.
و صدقه‏ي نهاني که گناهان را مي‏پوشاند.
و صدقه‏ي آشکار، که از مرگ ناگوار جلو مي‏گيرد.
و پرداختن به کارهاي نيک که انسان را از فروافتادن به خواري و زبوني حفظ مي‏کند.
و پيوسته به ياد خدا باشيد، که بهترين ياد است. و به آنچه پروردگار، پرهيزکاران را نويد داده است بگرائيد، که وعده‏ي خداوند راست‏ترين است. و از رهنمودهاي پيامبرتان پيروي کنيد که برترين رهنمود است، و سنت او را رهنماي خود قرار دهيد که راهگشاترين سنت است.» [1] .
بدين ترتيب مي‏بينيم که مقام جهاد پس از ايمان به خداوند و پيامبر، و پيش از نماز و روزه و زکات آمده است، و حتي قبل از کلمه‏ي «اخلاص» که همانا نشانه‏ي اسلام است.
چرا؟
زيرا جهاد- از نظر امام- اوج اسلام است و بدون آن آزادي از بند وحشت و طاغوت امکان‏پذير نيست و جامعه‏ي سالم و عدالت‏آميزي که وظايف خود را به دور از فشارهاي گوناگون به نحو مناسب به جاي آورد، تحقق نمي‏يابد، و آشکار است که فرايض ديني تنها زماني نتيجه‏ي کامل مي‏بخشد که آدمي از بت‏هاي زميني رسته باشد.

پی نوشت ها:
[1] نهج‏البلاغه، خطبه‏ي 109.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir