پاداش جهاد

نوع اصطلاح :
عنوان :
پاداش جهاد
بايد با کساني که رفتاري مخالف آئين الهي در پيش گرفته‏اند، مبارزه کرد.
بنابراين مبارزه با دشمنان حق بر کسي که حق را شناخته، واجب است و اين کار همه روزه و در هر مکان در حکم فريضه‏اي عيني است.
انسان وظيفه دارد که از روي حق عمل کند و در عين حال به دفاع از حق نيز برخيزد. کافي نيست که ستمگر نباشيد، بلکه لازم است از ستمديدگان نيز دفاع کنيد.
امام علي (ع)، در نامه‏اي به کارگزار خود در قلمرو همدان و اصفهان چنين مي‏گويد:
... و اما بعد... فان جهاد من صدف عن الحق رغبه عنه وهب في نعاس العمي و الضلال اختيارا، فريضه علي العارفين، و انا قد هممنا بالمسير الي هولاء القوم الذين عملوا في عباده الله بغير ما انزل الله...
و اما بعد...
جهاد با کسي که از راه حق دور شده و به اختيار خود به سراشيب نابينائي و گمراهي فروافتاده، بر رهروان حق واجب است. ما کمر همت بسته‏ايم تا با مردمي که آئين خداوند را ناديده گرفته‏اند، اموالي را (که همگان در آن شريکند) غصب نموده‏اند، حدود شرعي را کنار گذاشته‏اند، حق را پايمال کرده‏اند، در زمين فساد پراکنده‏اند و با قاسطين پيوند دوستي بسته‏اند نبرد کنيم، (کوردلي آنان تا به جائي است) که هر گاه خداوند بهترين فردشان را به ولايت بر آنان بگمارد، کينه‏ي وي را به دل مي‏گيرند، و اگر ستمکاره‏اي بر آنان فرمانروايي کند، به او مهر مي‏ورزند. در بيدادگري اصرار دارند و در تفرقه افکني همکاري مي‏کنند. بارها در برابر حق ايستاده‏اند، و در گناهکاري و ستمگري همدستي نموده‏اند. چون اين نامه به تو رسد مقام خود را به مورد اعتمادترين يارانت بسپار و به سوي ما رهسپار شو تا در کنار ما با چنين دشمني روبرو شوي، و بدين‏سان فريضه‏ي امر به معروف و نهي از منکر را به جاي آوري، با حق همراه گردي، و از باطل دور شوي. زيرا ما و تو هيچ يک از پاداش جهاد بي‏نياز نيستيم، و خداوند يگانه برآورنده‏ي نيازما و پناه ماست.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] مستدرک نهج‏البلاغه، ص 132.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir