ارزش پايداري در برابر تهبکاران

نوع اصطلاح :
عنوان :
ارزش پايداري در برابر تهبکاران
پيکار با کسي که به هواي سلطه جوئي و لذتراني و شهوت پرستي سر جنگ دارد، ضروري است، هر چند که به مرگ و شهادت بينجامد. پايداري در برابر نيروهاي شر و بدي، به خودي خود اقدام ارزنده‏اي است... صرف نظر از آنکه اين نيروها پيروزمند يا شکست خورده باشند.
امام علي (ع) در پاسخ به نامه‏ي برادرش عقيل چنين مي‏نويسد:
و اما ما سالت عنه من رايي في القتلا، فان رايي قتال المحلين حتي القي الله ، لا يزيدني کثره الناس حولي عزه، و لا تفرقهم عني وحشه، و لا تحسبن ابن ابيک- و لو اسلمه الناس- متضرعا متخشعا، و لامقرا للضيم واهنا، و لا سلس الزمام للقائد،...
«اما در باب اين که نظر مرا درباره جنگ پرسيده‏اي. من تا دم ديدار با خداوند، با کساني که جنگ را روا مي‏دانند خواهم رزميد. نه فزوني لشکريانم بر اجرم مي‏افزايد، و نه از پراکندگيشان بيمي به دلم راه مي‏يابد.
هرگز مپندار که پسر پدرت- هر چند مردمان رهايش کنند- به زبوني و خواري تن در دهد يا در برابر سستي و بيداد سرفرود آرد، يا زمام اراده‏ي خود به ديگري بسپارد و يا پشت خود را چاپلوسانه براي بار ديگران خم کند. بلکه چنانم که آن شعار بني‏سليم گويد:
اگر بپرسي که چونم، بگويم:
به دشواري روزگار، شکيب مي‏ورزم.
من آن نيم که آژنگ برجبينم بنشيند.
تا دشمنم ناسزا گويد و دوست برنجد.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] نهج‏البلاغه، نامه‏ي شماره‏ي 36.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir