جنگ جنگ، تا پيروزي

نوع اصطلاح :
عنوان :
جنگ جنگ، تا پيروزي
ارتش بايد تا رسيدن به هدفهايش نبرد را ادامه دهد. جنگ را بايد تندرآسا شروع نمود و سنگرهاي دشمن را به طور مداوم درهم کوبيد و نابود کرد، پس از آن مي‏توان از موضع قدرت به پاي ميز مذاکرات صلح نشست. اما توقف در نيمه راه،به معني خودکشي سريع است، زيرا اين وقفه، دشمن را از ضعف نيروي ارتش آگاه مي‏کند و به او روحيه و فرصت تهاجم مي‏دهد.
امام علي (ع) در گفتار زير سپاهيان خود را که به ناگاه از ادامه‏ي جنگ دست مي کشيدند به زن بارداري مانند مي‏کند که پيش از باليدن نوزادش در رحم او را سقط مي‏کند. مولا مي‏فرمايد:
اما بعد يا اهل العراق فانا انتم کالمراه الحامل حملت! فلما اتمت املصت، و مات قيمها، و طال تايمها، و رزثها ابعدها. اما و الله ما اتيتکم اختيارا، ولکن جئت اليکم سوقا.
«اما بعد... اي مردم عراق؟ شما چون زن آبستني هستيد که پس از تحمل درد بارداري، و پيش از زادن، نوزادش را سقط کند و شوهرش بميرد و بيوگي او به درازا کشد و به دورترين کسانش ارث برساند.
به خدا سوگند که من نه به دلخواه، که به اصرار شما به سويتان کشانده شدم. (پس چرا با کسي که خود به رهبري برگزيده‏ايد مخالفت مي‏کنيد؟) [1] .

پی نوشت ها:
[1] نهج‏البلاغه، خطبه‏ي 70.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir