هجوم به دشمن

نوع اصطلاح :
عنوان :
هجوم به دشمن
هنگاميکه دشمن به گردآوري نيرو آغاز مي‏کند، براي جنگ مهيا شويد.
دشمن دشمن است و حمله مي‏کند، و تنها به خاطر تدارک نيرو هجوم خود را به تاخير مي‏اندازد.
هنگاميکه امام علي (ع) خبردار شد که معاويه با رشوه، عمرو بن عاص را با خود همراه نموده و با وي پيمان نامقدسي بسته است تا با همکاري يکديگر پايه‏هاي حکومت غاصبانه‏ي معاويه را استوار کنند، به آرايش نيروهاي خود پرداخت.
امام (ع) در اين باره مي‏فرمايد:
... و لم يبايع حتي شرط ان يوتيه علي البيعه ثمنا، فلا ظفرت يد البائع، و خزيت امانه المبتاع، فخذوا للحرب اهبتها، و اعدوا لها عدتها، فقد شب لظاها، و علا سناها، و استشعروا الصبر فانه ادعيالي النصر.
«... و او (عمرو بن عاص) بيعت نکرد مگر آنکه بهاي اين معامله بستاند. شکسته باد دست چنين فروشنده‏اي و ننگ بر چنين خريداري!
اينک ساز و برگ جنگ فراهم سازيد و آماده‏ي پيکار باشيد، که آتش جنگ زبانه کشيده و سوزش آن شدت گرفته است. بردباري پيشه کنيد و پايداري را شعار خود سازيد که شما را به پيروزي راهبر خواهد بود.» [1] .
امام جنگ را محصول يک رشته از عمليات قبلي مي‏داند، و بنا بر توصيه‏ي او انسان بايد به محض مشاهده‏ي نخستين نمودهاي آن خود را براي نبرد آماده کند، هر چند که اين نمود تنها ديدار سران دشمن باشد.

پی نوشت ها:
[1] نهج‏البلاغه،خطبه‏ي 26.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir