منظره زيباي حمله

نوع اصطلاح :
عنوان :
منظره زيباي حمله
امام علي (ع) چه منظره‏اي را بيشتر دوست دارد؟
منظره‏ي درماندگان تسليم شده‏اي که در برابر دشمن سرخم مي‏کنند و با ذلت و خواري، جور و آزار ستمگران را تحمل مي‏کنند؟ يا منظره‏ي دلاوران مهاجمي که با هر سلاحي بر دشمن مي‏تازند و چنان که گويي گياهان را درو مي‏کنند، دشمن را درهم مي‏کوبند.
به راستي، کدام منظره مورد پسند مولا علي (ع) است؟ تسليم و عقب نشيني، يا حمله و تسخير مواضع دشمن؟
امام علي (ع) هنگاميکه در يکي از جنگها تسليم سپاه و سپس هجوم آنان را مي‏بيند، به اين سوال چنين پاسخ مي‏دهد:
و قدر رايت جولتکم، و انحيازکم عن صفوفکم، تحوزکم الجفاه الطغام و اعراب اهل الشام و انتم لهاميم العرب و بافيخ الشرف، و الانف المقدم، و السنام الاعظم، و لقد شفي و حاوح صدري،...
«همانا که جولان و گريز و پراکندگي شما را (آنگاه که از مواضع خود عقب مي‏نشستيد) ديدم اعراب شام آن فرومايگان ستمگر شما را دنبال مي‏کردند، و حال آنکه شما نخبگان عرب، ارباب شرف، پيشروان و بلندپايگان قوم هستيد. قلب من از اين منظره به درد آمد، اما سوزش سينه‏ام آرام گرفت آنگاه که پس از عقب‏نشيني ديدم که بر آنان مي‏تازيد، چنانکه بر شما تاخته بودند، و از مواضعشان بيرون مي‏رانديد، چنانکه بيرونتان رانده بودند. آنان را از دم تيغ مي‏گذرانديد و با نيزه درهم مي‏کوبيديد، بدان سان که آرايش صفهايشان درهم مي‏ريزد و مانند شتران تشنه کام آواره‏اي که از برکه‏ها رانده شوند به آبگير راه نيابند، به ستوهشان مي‏آوريد.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] نهج‏البلاغه، خطبه‏ي 106.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir