همگان سلاح برگیرید

نوع اصطلاح :
عنوان :
همگان سلاح برگیرید
مبارزه‏ی مسلحانه یک وظیفه‏ی همگانی است.
پیکار بر همه واجب است و نزدیکان حاکم و فرمانده با دیگران فرقی ندارند.
همه در برابر قانون سلاح برابرند. چه بسا ضرورت دارد که سران قوم برای برانگیختن روح جهاد در دیگران، نزدیکان خود را قربانی کنند.
مولا علی (ع) از پیامبر اکرم (ص) چنین حکایت می‏کند:
و کان رسول الله- صلی الله علیه و آله- اذا احمر الباس و احجم الناس قدم اهل بیته، فوقی بهم اصحابه حر السیوف و الاسنه، فقتل عبیده بن الحارث یوم بدر، و قتل حمزه یوم احد، و قتل جعفر یوم موته، و اراد من لو شت ذکرت اسمه مثل الذی ارادوا من الشهاده و لکن اجالهم عجلت، و منیته اخرت.
«پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله ) هر گاه آتش جنگ بالا می‏گرفت و از هیبت آن در دل مردم رخنه می‏افتاد، خاندان خود را به میدان می‏فرستاد و یارانش را از گزند تیغ و نیزه دور می‏داشت. بدین سان عبیده بن حارث (پسر عموی پیامبر) در روز بدر کشته شد و حمزه (عموی پیامبر) در روز احد به قتل رسید و جعفر (برادر امام علی) در جنگ موته شربت شهادت نوشید.
و کسی که از بردن نامش خودداری می‏ورزم (مراد امام، خود ایشان است) نیز همچون آنان خواهان شهادت بود، اما مرگ، دیگران را زودتر رسید و نزد او درنگ ورزید.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] نهج‏البلاغه، نامه‏ی شماره‏ی 9.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir