ویژگیهای فرماندهان و افسران

نوع اصطلاح :
عنوان :
ویژگیهای فرماندهان و افسران
«گرامی‏ترین سران لشکریانت کسی است که:
1- با سپاهیانت یار و همدل باشد.
2- از دارائی خویش چندان به آنان فیض برساند که فراخ روزی گرداند و از پس راهی شدنشان به سفر بازماندگان خانوارشان نیز در آسایش باشند، تا در جنگ با دشمن جز درهم کوبیدن او اندیشه‏ای خاطرشان را نیآزارد. چرا که مهربانی و عطوفت تو آنان را به تو دلبسته می‏کند.
روشن‏ترین فروغ دیده‏ی فرمانروایان، بر پای داشتن عدل و داد در بلاد، و برانگیختن مهر توده‏ی مردم است. مردم تنها زمانی خیرخواه زمامدارانند که از آن ایمن باشند و همکاری آنان با حکمرانان تنها هنگامی میسر است که پشتیبان فرمانروای خویش باشند و بار شهروندی بر دوششان سبک آید و در انتظار پایان‏گیری مدت زمامداری او روز شماری نکنند.
پس آروزهایشان را بر آور و درباره‏ی تدبیرهایشان زبان به ستایش بگشا، و از فداکاریها و جانبازیهایشان یاد کن که تشویق (به خواست پروردگار) دلاوران را به جنبش وا می‏دارد و به سست عنصران نیرو می‏دهد.
هر کس را به کاری که خود انجام داده بشناس و قدردانی کن، و عزم و اقدام کسی را به دیگری نسبت مده و از بزرگداشت آن کس که کاری خطیر انجام داده است، کوتاهی مکن.
مبادا بلندپایگی کسی سبب شود هر کار کوچک او را نیز بزرگ شماری، و موقعیت پست کسی تو را بر آن دارد که خدمت بزرگ او را خوارداری.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] نهج‏البلاغه، نامه‏ی شماره‏ی 53.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir