مقررات استانهای درگیر جنگ

نوع اصطلاح :
عنوان :
مقررات استانهای درگیر جنگ
شهرهائی که ارتش، در راه خود به سوی میدان نبرد از آنها عبور می‏کند، به آموزشهای ویژه‏ای نیاز دارند.
مهم‏ترین این آموزشها از این قرارند:
اولا- آگاهی از ماجرا.
ثانیا- باید به اهالی شهرها در خلال عبور ارتش همه جوانب هشیاری و احتیاط آموزش داده شود تا مبادا برخی از افراد نیروهای مسلح اعمالی مرتکب شوند که با رسالتی که دارند و هدفی که به خاطر آن می‏جنگند مغایر باشد.
ثالثا- مردم شهرها به حیثیت ارتش احترام بگذارند چنانکه هیچ فرد ارتشی مورد بی‏حرمتی قرار نگیرد.
رابعا- لازم است که فرمانداران و استانداران اخبار ارتش را به رهبری گزارش کنند. به ویژه اگر در امر تدارکات ارتش عیب و نقصی باشد، یا از افراد ارتشی رفتار ناشایستی سر بزند، تا رهبری به اصلاح آن اقدام کند.
امام علی (ع) در نامه‏ای به استاندارانی که قلمروشان در مسیر حرکت ارتش قرار گرفته چنین می‏فرماید:
من عبدالله علی امیرالمومنین الی من مربه الجیش من جباه الخراج و عمال البلاد: اما بعد، فانی قد سیرت جنودا هی ماره بکم ان شاء الله، و قد اوصیتهم بما یجب لله علیهم من کف الاذی و صرف الشذی، و انا...
«از بنده‏ی خداوند علی ابن ابی‏طالب امیرالمومنین به خرج ستانان و فرمانداران شهرها که سپاه اسلام از قلمروشان می‏گذرد.
اما بعد...
سپاهیانی روان کرده‏ام که به خواست خدا از سرزمین‏هائی که زیر فرمان شماست خواهند گذشت. و آنچه به فرمان الهی بر آنان واجب است مانند نیازردن مردم و خویشتنداری از شرارت به آنان سفارش کرده‏ام. اگر به شما و اهل ذمه‏ی دیار شما زیانی برسانند من از آن بیزاری می‏جویم، مگر آنکه سپاهیان به گرسنگی مرگبار دچار شده و برای سیر کردن خود چاره‏ای نداشته باشند.
پس هر یک از سپاهیان از روی هوسرانی و ستمگری از مردم چیزی ستاند، وی را کیفر دهید. و دست بی‏خردان قوم خود را از آزار و گزند و تعرض به سربازان کوتاه کنید.
من در پشت سپاه هستم. اگر ستمی بر شما رفت به من گزارش کنید و اگر از کسی از سپاهیانم گزندی به شما رسید مرا آگاه سازید که جز به پشتیبانی خدا و همت من دفع او نمی‏توانید و من به یاری پروردگار او را از کار بر کنار می‏سازم انشاء الله.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] نهج‏البلاغه، نامه‏ی شماره‏ی 60.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir