تشویق استاندار موفق

نوع اصطلاح :
عنوان :
تشویق استاندار موفق
حضرت امیرعلیه السلام هنگامی که (سعدبن‏مسعود) فرماندار مدائن بود، برای او نوشت:
امّا بَعْدُ: فَاِنَّکَ قَدْ أدَّیتَ خَراجَکَ وَ اَطَعْتَ رَبَّکَ وَ اَرْضَیتَ اِمامَکَ فِعْلَ الْمُبِرِّ التَّقِی النَّجیبِ، فَغَفَرَ اللَّه وَ تَقَبَّلَ سَعْیکَ وَ حسَّنَ مَآبَکَ. [1] .
«تو ای سعد! خراجت را پرداخت کرده‏ای، از پروردگارت اطاعت نموده‏ای و رهبر و امامت را خشنود کرده‏ای، مانند کار مرد ضابط و نیکوکار، پرهیزگار و نجیب.
پس خداوند گناهان تو را بیامرزد، کوشش تو را قبول کند و عاقبت تو را نیکو گرداند!»
حضرت امیرالمؤمنین‏علیه السلام در این نامه از «سعد» تجلیل می‏کند و می‏فرماید که:
تو امام و رهبرت را خشنود کرده‏ای و خراجت را پرداخت نموده‏ای.
در حالی که در نامه‏های مختلفی که به استانداران و فرمانداران خود نوشت، همیشه آنها را به پرداخت خراج تشویق نموده و از کسر پرداخت آن برحذر داشته است.
این نشانگر ایمان و اعتقاد (سعد) و درستکاری و امانت‏داری او است، که حضرت اینگونه از او تمجید و تجلیل می‏کند، و حسن عاقبت را برای او آرزو دارد، و کسی که امیرالمؤمنین‏علیه السلام برای او دعا کند، مسلّماً عاقبت به خیر خواهد شد و (سعد) در زمان امام حسن مجتبی‏علیه السلام آن را به اثبات رساند.
نامه حضرت امیرالمؤمنین‏علیه السلام نشانگر نکته دیگری نیز می‏باشد، و آن این که باید از افراد درستکار و مسئولینی که عملکرد آنها صحیح است، تقدیر و تشکّر کرد و با این عمل، آنها را برای فعّالیتهای مناسب تشویق و ترغیب نمود، تا این که به تعبیر خود حضرت، افراد خاطی و نیکوکار مساوی نباشند و برتری نیکوکاران معین و مشخّص گردد.

پی نوشت ها:
[1] تاریخ یعقوبی، ج2، ص 201 - و انساب الاشراف، ج2، ص158.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir