نکوهش استاندار فارس به جهت بدرفتاری با زرتشتیان

نوع اصطلاح :
عنوان :
نکوهش استاندار فارس به جهت بدرفتاری با زرتشتیان
استاندار امام علی‏علیه السلام در فارس ایران مردی به نام «عمر بن ابی سلمه ارحبی» بود، و چون در آنجا زرتشتیان زیاد بودند، فرماندار نسبت به کسبه و تجّار و مالکین زرتشتی خوشرفتاری نمی‏کرد.
و با آنان درشت خو بود.
این خبر به حضرت امیرالمؤمنین‏علیه السلام رسید که فوراً به او نوشت:
أَمَّا بَعْدُ، فَإِنَّ دَهَاقِینَ أَهْلِ بَلَدِکَ شَکَوْا مِنْکَ غِلْظَةً وَقَسْوَةً، وَاحْتِقَاراً وَجَفْوَةً.
وَنَظَرْتُ فَلَمْ أَرَهُمْ أَهْلاً لِأَنْ یدْنَوْا لِشِرْکِهِمْ، وَلَا أَنْ یقْصَوْا وَیجْفَوْا لِعَهْدِهِمْ، فَالْبَسْ لَهُمْ جِلْبَاباً مِنَ اللِّینِ تَشُوبُهُ بِطَرَفٍ مِنَ الشِّدَّةِ، وَدَاوِلْ لَهُمْ بَینَ الْقَسْوَةِ والرَّأْفَةِ، وَامْزُجْ لَهُمْ بَینَ التَّقْرِیبِ وَالْإِدْنَاءِ، وَالْإِبْعَادِ وَالْإِقْصَاءِ. إِنْ شَاءَ اللَّهُ.
(پس از نام خدا و درود. همانا دهقانان مرکز فرمانداریت، از خشونت و قساوت و تحقیر کردن مردم و سنگدلی تو شکایت کردند، من درباره آنها اندیشیدم، نه آنان را شایسته نزدیک شدن یافتم،
زیرا که مشرکند، و نه سزاوار قساوت و سنگدلی و بدرفتاری هستند،
زیرا که با ما هم‏پیمانند، پس در رفتار با آنان، نرمی و درشتی را به هم آمیز، رفتاری توأم با شدّت و نرمش داشته باش، اعتدال و میانه‏روی را در نزدیک کردن یا دور نمودن، رعایت کن.) [1] .

پی نوشت ها:
[1] نامه 19 نهج‏البلاغه معجم‏المفهرس محمد دشتی، که برخی از اسناد آن به این شرح است:
1- أنساب الاشراف ج 2 ص 161: بلاذری (متوفای 279 ه)
2- تاریخ یعقوبی (ابن واضح) ج2 ص203: یعقوبی (متوفای 292 ه)
3- بحارالانوار ج33 ص489: مجلسی (متوفای 1110 ه).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir