رعایت احترام زنان دشمن

نوع اصطلاح :
عنوان :
رعایت احترام زنان دشمن
در روزکاران امام، بسیاری از سربازان، و فرماندهان نظامی، زنان خود را در جنگها همراه می‏بُردند، که پس از شکست از اسیران جنگی بشمار می‏آمدند،
امام علی‏علیه السلام نسبت به زنان دشمن شکست خورده، کمال احترام را می‏گذاشت و حقوق آنها را رعایت می‏کرد.
که در آغاز جنگ صفّین به لشکریان خود فرمود:
وَلَا تَهِیجُوا النِّسَاءَ بِأَذًی، وَإِنْ شَتَمْنَ أَعْرَاضَکُمْ، وَسَبَبْنَ أُمَرَاءَکُمْ، فَإِنَّهُنَّ ضَعِیفَاتُ الْقُوَی وَالْأَنْفُسِ وَالْعُقُولِ؛ إِنْ کُنَّا لَنُؤْمَرُ بِالْکَفِّ عَنْهُنَّ وَإِنَّهُنَّ لَمُشْرِکَاتٌ؛ وَإِنْ کَانَ الرَّجُلُ لَیتَنَاوَلُ الْمَرْأَةَ فِی الْجَاهِلِیةِ بِالْفَهْرِ أَوِ الْهِرَاوَةِ فَیعَیرُ بِهَا وَعَقِبُهُ مِنْ بَعْدِهِ.
(زنان را با آزار دادن تحریک نکنید هرچند آبروی شما را بریزند، یا امیران شما را دشنام دهند، که آنان در نیروی بدنی و روانی و اندیشه کم توانند،
در روزگاری که زنان مشرک بودند مأمور بودیم دست از آزارشان برداریم، و در جاهلیت اگر مردی با سنگ یا چوب دستی به زنی حمله می‏کرد، او و فرزندانش را سرزنش می‏کردند.) [1] .

پی نوشت ها:
[1] نامه 14 نهج‏البلاغه معجم‏المفهرس محمد دشتی. که اسناد و مدارک آن به شرح زیر است:
1- تاریخ ج3 ص82 ج6: طبری شافعی (متوفای 310 ه)
2- کتاب صفین ص203: نصر بن مزاحم (متوفای 212 ه)
3- فروع کافی ج5 ص38و12 و33 و38 و41: کلینی (متوفای 328 ه)
4- مروج‏الذهب ج2 ص361 و362 و410: مسعودی (متوفای346ه)
5- کتاب الفتوح ج 3 ص 44: ابن أعثم کوفی (متوفای 314 ه).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir