ازدواج های امام علی

نوع اصطلاح :
عنوان :
ازدواج های امام علی
امام علی علیه السلام با رعایت عدالت بین همسران، پس از فاطمه زهرا علیها السلام با زنانی ازدواج کرد که اسامی آنها به شرح زیر است:
1- خوله: دختر أیاس بن جعفر حنفیه، مادر محمد حنفیه
2- امّ البنین: دختر حزام بن خالد از طائفه کلاب، مادر حضرت اباالفضل‏ علیه السلام و...
3- اسماء بنت عمیس: که قبلاً زن حضرت جعفر بود و مادر محمد بن ابی بکر است.
4- لیلی: دختر مسعود بن خالد
5- امّ سعید: دختر عروة بن مسعود ثقفی
6- سبیه: دختر عبادبن ربیعه که او را صهبا نیز می نامیدند.
7- امامه: فرزند زینب دختر رسول اللَّه‏ صلی الله علیه وآله وسلم که حضرت زهرا علیها السلام سفارش کرده بود. [1] .
و در زمان شهادت امام علی علیه السلام چهار زن از همسران حضور داشتند که سال‏ها پس از حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام زندگی کردند، مانند:
1- امامه: دختر زینب
2- امّ البنین: مادر حضرت اباالفضل‏ علیه السلام
3- اسماء بنت عمیس
4- خوله: مادر محمّد بن حنفیه [2] .
هم اکنون اگر فرهنگ تعدّد زوجات با تمام ارزش ها و احکامش در جامعه ما تحقّق پذیرد، بسیاری از زنان بیوه صاحب همسر شده واز مفاسد اجتماعی جلوگیری می‏شود.

پی نوشت ها:
[1] مغیرة قرشی، هاشمی است در زمان رسول خدا صلی الله علیه وآله در مکّه پیش از هجرت متولّد شد و گفته اند جز شش سال از زندگانی رسول خدا صلی الله علیه وآله را درک ننمود.کنیه اش ابو یحیی بود. علی‏ علیه السلام وصیت کرد که مغیره پس از او با امامه ازدواج کند. او نیز امامه را همسر خود نمود. و او کسی است که بر روی ابن ملجم چادر انداخت در هنگامی که علی‏ علیه السلام را شمشیر زدند.
او بسیار نیرومند بود و با علی‏ علیه السلام در صفّین حضور یافت. در خلافت خلیفه سوم قاضی بود و از پیامبر علیه السلام یک حدیث روایت کرده است (اسد الغابة - 408 - 4).
[2] ناسخ التواریخ امیرالمؤمنین‏ علیه السلام ج 4 فصل آخر.


ازدواج با یکی از اسیران

عمرو بن حصین نقل می‏کند:
در یکی از جنگ‏ها که با فرماندهی امام علی علیه السلام در دوران حیات پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم انجام گرفت، و لشگر اسلام پیروز شد، اموال فراوان، و تعدادی کنیز نیز به تصرّف ارتش اسلام در آمد.
پس از پایان جنگ حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام بایکی از کنیزان به اسارت گرفته شده، ازدواج کرد، که در فرهنگ آن روزگاران ازدواج با یک زن اسیر، بزرگترین احترام و تکریم به حساب می‏آمد.
امّا چند نفر پس از بازگشت لشکر اسلام به مدینه، خدمت رسول خدا صلی الله علیه وآله وسلم رفته و خواستند نسبت به ازدواج امام علی علیه السلام اعتراض کنند، وقتی اعتراض خود رامطرح کردند، پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم از آنها روی برگرداند و فرمود:
«علی از من و من از علی هستم، و او ولی هر مؤمن و زن مؤمنه است.»
و به اعتراض کنندگان فهماند که عمل حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام هیچگونه ایرادی ندارد. [1] .

پی نوشت ها:
[1] حقّ الیقین، ص 52 - و - صحیح مسلم - و - صحیح ترمذی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir