جستجوي شهادت

نوع اصطلاح :
عنوان :
جستجوي شهادت
چه کسي جز امام علي‏ عليه السلام در تمام نبردها و مبارزات دوران زندگي، چونان تشنه‏اي که همواره به دنبال آب زلال باشد، در جستجوي شهادت است؟
و براي شهادت در راه خدا لحظه شماري مي‏کند؟
حضرت اميرالمؤمنين‏ عليه السلام در يک سخنراني فرمود:
وَاللَّهِ لَوْلَا رَجَائِي الشَّهَادَةَ عِنْدَ لِقَائِي الْعَدُوَّ - وَلَوْ قَدْ حُمَّ لِي لِقَاؤُهُ - لَقَرَّبْتُ رِکَابِي ثُمَّ شَخَصْتُ عَنْکُمْ فَلَا أَطْلُبُکُمْ مَا اخْتَلَفَ جَنُوبٌ وَشَمَالٌ؛ طَعَّانِينَ عَيَّابِينَ، حَيَّادِينَ رَوَّاغِينَ.
إِنَّهُ لَا غَنَاءَ فِي کَثْرَةِ عَدَدِکُمْ مَعَ قِلَّةِ اجْتَِماعِ قُلُوبِکُمْ.
لَقَدْ حَمَلْتُکُمْ عَلَي الطَّرِيقِ الْوَاضِحِ الَّتِي لَا يَهْلِکُ عَلَيْهَا إِلَّا هَالِکٌ، مَنِ اسْتَقَامَ فَإِلَي الْجَنَّةِ، وَمَنْ زَلَّ فَإِلَي النَّارِ!
(به خدا سوگند! اگر اميدواري به شهادت در راه خدا را نداشتم، پاي در رکاب کرده از ميان شما مي‏رفتم، و شما را نمي‏طلبيدم چندان که باد شمال و جنوب مي‏وزد زيرا شما بسيار طعنه زن، عيب جو، رويگردان از حق، و پر مکر و حيله‏ايد.
مادام که افکار شما پراکنده است فراواني تعداد شما سودي ندارد، من شما را به راه روشني بردم که جز هلاک خواهان، هلاک نگردند، آن کس که استقامت کرد به سوي بهشت شتافت و آن کس که لغزيد در آتش سرنگون شد.) [1] .

پی نوشت ها:
[1] خطبه 119 نهج‏البلاغه معجم‏المفهرس محمد دشتی، که برخي از اسناد آن به اين شرح است:
1- کتاب‏النهاية ج1 ص215(ماده الثقلة): ابن أثير شافعي (متوفاي 606 ه)
2- منهاج‏البراعة ج 2 ص 15: راوندي (متوفاي 573 ه)
3- شرح نهج‏البلاغه ج 7 ص 285: ابن ابي‏الحديد (متوفاي 656 ه)
4- الغارات ج2 ص625 و626: ابن هلال ثقفي (متوفاي 283 ه)
5- انساب الاشراف ج 1 ص 423: بلاذري (متوفاي 279 ه)
6- بحارالانوار ج34 ص96: مجلسي (متوفاي 1110 ه)
7- ارشاد ص 145: شيخ مفيد (متوفاي 413 ه).
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir