الگوسازی و ارائه سمبل‏های مقاومت

نوع اصطلاح :
عنوان :
الگوسازی و ارائه سمبل‏های مقاومت
در تعالیم اجتماعی و آموزش‏های حساب شده رزمی و نظامی، و سوق دادن نیروهای مسلّح و مردم مبارز و جهادگر به سوی ارزش‏های والای جهاد و شهادت است، به معرّفی الگوهای کامل و بی‏مانند نیاز است تا آموزش‏ها و تربیت‏ها هم از نظر تئوری و هم از نظر عملی و تجسّمی تحقّق پذیرد.
از این رو باید کارگر نمونه، کارمند نمونه، استاد نمونه، سرباز نمونه و فرمانده نمونه را شناسائی و معرّفی نمود تا جامعه نمونه شکل گیرد.
رعایت این اصل در آموزش‏ها، از نظر روانشناسی تربیتی، آثار چشم‏گیری دارد که امروزه روانشناسان اجتماعی با تجربه‏های فراوان به آن رسیده‏اند،
جای شگفتی است که به این واقعیت‏ها در نهج‏البلاغه، و در سخنان حضرت امیرالمؤمنین‏ علیه السلام در چهارده قرن گذشته اشاره شده است.
امام علی‏ علیه السلام در سفارش به آمادگی برای جهاد و شهادت، و تحمّل مشکلات جنگ، ناگهان به سراغ الگوی کامل مبارزه و جهاد می‏رود و می‏فرماید:
وَلَقَدْ کُنَّا مَعَ رَسُولِ اللَّهِ ‏ صلی الله علیه وآله وسلم نَقْتُلُ آبَاءَنَا وَأَبْنَاءَنَا وَإِخْوَانَنَا وَأَعْمَامَنَا:
مَا یزِیدُنَا ذلِکَ إِلَّا إِیمَاناً وَتَسْلِیماً، وَمُضِیاً عَلَی اللَّقَمِ، وَصَبْراً عَلَی مَضَضِ الْأَلَمِ، وَجِدّاً فی جِهَادِ الْعَدُوِّ
«در رکاب پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم با پدران و فرزندان و برادران و عموهای خودمی‏جنگیدیم و این جنگ و پیکار همواره بر ایمان و تسلیم ما می‏افزود،
و ما را در پیمودن راه حق، و صبر بر ناراحتی‏های فراوان، و جهاد و کوشش مداوم علیه دشمن، ثابت قدم‏تر می‏ساخت.» [1] .

پی نوشت ها:
[1] خطبه 56 نهج‏البلاغه معجم‏المفهرس محمد دشتی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir