شناخت عمروعاص

نوع اصطلاح :
عنوان :
شناخت عمروعاص
و در افشای عمروعاص، (یکی دیگر از سران قاسطین) فرمود:
وَلَمْ یبایعْ حَتّی شَرَطَ اَنْ یؤتِیهُ علی الْبَیعَةِ ثمناً
(بیعت نمی‏کند مگر آنکه در یک معامله سیاسی، در برابر بیعت سرمایه‏ای به دست آورد.) [1] .
یعنی طرفداری او از معاویه بر اساس عقیده و ایمان نیست،
بلکه پول پرستی و قدرت طلبی او را منحرف کرده است،
و در یک سخنرانی دیگر ماهیت او را شناساند:
عَجَباً لِابْنِ النَّابِغَةِ! یزْعَمُ لِأَهْلِ الشَّامِ أَنَّ فِی دُعَابَةً، وَأَنِّی امْرُؤٌ تِلْعَابَةٌ: أُعَافِسُ وَأُمَارِسُ! لَقَدْ قَالَ بَاطِلاً، وَنَطَقَ آثِماً.
أَمَا وَشَرُّ الْقَوْلِ الْکَذِبُ إِنَّهُ لَیقُولُ فَیکْذِبُ، وَیعِدُ فَیخْلِفُ، وَیسْأَلُ فَیبْخَلُ، وَیسْأَلُ فَیلْحِفُ، وَیخُونُ الْعَهْدَ، وَیقْطَعُ الْإِلَّ؛ فَإِذَا کَانَ عِنْدَ الْحَرْبِ فَأَی زَاجِرٍ وَآمِرٍ هُوَ!
مَا لَمْ تَأْخُذِ السُّیوفُ مَآخِذَهَا، فَإِذَا کَانَ ذلِکَ کَانَ أَکْبَرُ مَکِیدَتِهِ أَنْ یمْنَحَ الْقِرْمَ سُبَّتَهُ.
أَمَا وَاللَّهِ لََیمْنَعُنِی مِنَ اللَّعِبِ ذِکْرُ الْمَوْتِ، وَإِنَّهُ لََیمْنَعُهُ مِنْ قَوْلِ الْحَقِّ نِسْیانُ الْآخِرَةِ، إِنَّهُ لَمْ یبَایعْ مُعَاوِیةَ حَتَّی شَرَطَ أَنْ یؤْتِیهُ أَتِیةً، وَیرْضَخَ لَهُ عَلی تَرْکِ الدِّینِ رَضِیخَةً. [2] .
(شگفتا! از پسر آن زن بدنام، در میان مردم شام پخش می‏کند که من اهل مزاح هستم، مردی شوخ طبع، که مردم را سرگرم شوخی می‏کند. حرفی به باطل گفته! و سخنی به گناه انتشار داده است.
آگاه باشید بدترین گفتار؛ دروغ است او سخن می‏گوید و دروغ می‏گوید، وعده می‏دهد و تخلّف می‏نماید، درخواست می‏کند و اصرار می‏ورزد، اگر از او چیزی درخواست شود بخل می‏کند، به پیمان خیانت می‏نماید، و پیوند خویشاوندی را قطع می‏کند، به هنگام نبرد سر و صدا راه می‏اندازد و تهیج و تحریص می‏نماید (امّا این سر و صدا) تا هنگامی است که دست به شمشیرها نرفته، در این هنگام برای رهائی جانش بهترین و بزرگترین نقشه‏اش آن است که جامه‏اش را بالا زند و عورت خود را آشکار سازد «تا از کشتن او چشم پوشی شود»! آگاه باشید به خدا سوگند، یاد مرگ مرا از شوخی و سرگرمی باز می‏دارد، ولی او را فراموشی آخرت از گفتن سخن حق بازداشته است او حاضر نشد با معاویه بیعت کند جز اینکه از او مزدی به دست آورد، و در برابر از دست دادن دینش بهائی گرفت).

پی نوشت ها:
[1] خطبه 26 نهج‏البلاغه معجم‏المفهرس محمد دشتی.
[2] خطبه 84 نهج‏البلاغه معجم‏المفهرس محمد دشتی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir