آگاهی سیاسی امام و آمادگی برای نبرد با معاویه

نوع اصطلاح :
عنوان :
آگاهی سیاسی امام و آمادگی برای نبرد با معاویه
وقتی امیرالمؤمنین‏ علیه السلام از جنگ نهروان فراغت یافت، فرمود:
اَیهَا النّاسُ فَإنِّی فَقَأتُ عَینَ الْفِتْنَةِ وَلَمْ یکُنْ لِیجْتَرِی عَلَیها اَحَدٌ غَیری بَعْدَ اَنْ ماجَ غَیهَبُها وَ اشْتَدَّ کَلَبُها.
«ای مردم من چشم فتنه و فساد را کور کردم و غیر از من کسی بر دفع آن فتنه و فساد بعد از اینکه ظلمت و تاریکی آن بالا گرفته و رو به افزایش نهاده وشرّ و سختی آن همه جا را فرا گرفته و هاری آن فزونی یافته بود، جرأت نداشت.» [1] .
امام علی‏ علیه السلام می‏خواهد بفرماید:
اگر من با نهضت «خارجی گری» در دنیای اسلام مبارزه نمی‏کردم، دیگر کسی پیدا نمی‏شد که جرأت کند با این چنین جمعیتی که پیشانیشان از کثرت عبادت پینه بسته بود بجنگد. [2] .
بنا به نقل ناسخ، غائله خوارج در روز نهم صفر سال چهل هجری مصادف با نوروز ایرانیان پایان یافت. [3] .
امام‏ علیه السلام برای اینکه مردم را به سوی دشمن اصلی متوجّه سازد، با جمله کوتاهی فرمود:
اِنَّ اللَّهَ قَدْ احْسَنَ بِکُمْ وَ اَعَزَّ نَصْرَکُمْ فَتَوَجَّهوا مِنْ فُورِکُمْ هذا اِلی عَدُوُّکُم.
«همانا خداوند بر شما احسان کرد و پیروزی عزّت بخش را نصیبتان قرار داد اکنون با این آمادگی به سوی دشمن اصلی خود (یعنی معاویه و یارانش) حرکت نمائید.»
جمعی همراه اشعث بن قیس در پاسخ گفتند:
(یا امیرالمؤمنین تیرهای ما تمام و شمشیرهای ما کند و سرنیزه هایمان فرسوده گردیده، بهتر است که ما را به کوفه برگردانی تا تجهیزات جنگی خود را اصلاح نموده، تجدید قوائی بکنیم، شاید در این مدّت هم بر عدّه ما بیفزائی تا با نیروئی بهتر و تازه نفستر به سوی دشمن بشتابیم.)
امام‏ علیه السلام آنها را به اردوگاه نخیله سوق داد و به آنها سفارش کرد؛
تا زمانی که به سوی دشمن رهسپار می‏شوند در اردوگاه خود بمانند و خود را برای جهاد مهیا سازند و کمتر با زن و بچّه خود مراوده و ملاقات داشته باشند.
سپاهیان امام چند روزی را در آنجا ماندند ولی بعداً یکی پس از دیگری جسته و گریخته به شهر می‏رفتند تا اینکه جز فرماندهان سپاه کسی با علی‏ علیه السلام باقی نماند، حضرت با مشاهده این وضع، ناگزیر وارد شهر کوفه گردیدند. [4] .

پی نوشت ها:
[1] خطبه 2:93 نهج‏البلاغه معجم المفهرس.
[2] جاذبه و دافعه علی‏علیه السلام، ص156.
[3] کتاب خوارج، ص558 - و مسعودی در مروج الذهب، ج2، ص104 - و ابن اثیر در کامل - و محدث قمی در تتمة المنتهی، واقعه نهروان را در سال سی و هشت هجری نقل نموده است.
[4] تاریخ طبری، ج6، ص3385 - و الامامة والسیاسه، ج1، ص129 - و کامل ابن اثیر، ج3 ص349 - و الامام علی‏علیه السلام، ج6، ص152 - و مروج الذهب، ج2، ص407.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir