حملات غافلگیرانه

نوع اصطلاح :
عنوان :
حملات غافلگیرانه
این جمله‏های مهیج، خون‏ها را به جوش و غیرت‏ها را به خروش آورده، در نتیجه دوازده هزار نفر به فرماندهی امام حسن‏ علیه السلام و مالک اشتر به قصد گرفتن رود فرات به حرکت درآمدند، و مقابل صفوف لشگر معاویه برای نبرد آماده شدند.
نخست از لشگر معاویه مردی به نام «صالح فیروز» به میدان کارزار اسب دوانید و برای مبارزه همرزم خواست، در این حال اشتر نخعی جلوی او را گرفت، و با هم در آویختند.
مالک اشتر لحظه‏ای امان نداد و نیزه خود را بر سینه حریف چنان فشرد که نوک آن از پشت او بیرون آمد سپس مبارز دیگر طلبید،
مالک بن ادهم که به شهامت و شجاعت شهرت داشت بیدرنگ به مبارزه مالک اسب دوانید و با اشتر در آویخت که او را نیز به دیار عدم فرستاد.
سوّمی زیاد بن عبداللَّه کنانی بیرون آمد و به مالک حمله نمود، سردار رشید اسلام او را نیز کُشت، بالاخره پهلوان چهارم و پنجم و ششم آمدند و از پا افتادند،
پهلوان هفتم معاویه، بنام محمد بن روضه نیز بدست مالک به هلاکت رسید که خواهر محمد نتوانست مصیبت فراق برادر را تحمّل کند و از غصّه جان سپرد.
به هر حال حملات شدید مالک و یورش برق آسای سپاهیان امام موجب هلاکت شامیان گردید و آنها تاب مقاومت را از دست دادند و فرار کردند.
ابوالأعور که فرماندهی سپاه معاویه را به عهده داشت وقتی وضع را خطرناک دید با باقی نفرات شکست خورده پا به فرار گذاشت و رودخانه فرات به تصرّف سپاه امیرالمؤمنین‏ علیه السلام در آمد و سُمّ اسبهای مبارزان اسلام به اب فرات رسید. [1] .
مالک خبر پیروزی را پیشگاه امام‏ علیه السلام گزارش داد و درخواست نمود که از نزدیک مشاهده فرمائید و ببینید تا خداوند متعال چگونه شما را بر دشمنان پیروز ساخت.
در این هنگام که معاویه و سربازانش با یک دنیا ننگ شکست خورده بودند، عمروعاص با لبخندی زهر آگین و تمسخرآمیز به معاویه گفت:
درباره آنان چه گمان می‏کنی اگر همانطور که تو دیروز آب را از ایشان منع می‏کردی، امروز علی مقابله به مثل کند چه می‏کنی؟
معاویه گفت:
رها کن آنچه را که گذشت، حقیقت این است که آنچه ما درباره علی روا دیدیم او درباره ما روا نخواهد دید زیرا هدف او از آمدن به اینجا آب نیست. [2] .

پی نوشت ها:
[1] وقعه صفین، ص95-94 - و تاریخ یعقوبی، ج2، ص188.
[2] الامامة و السیاسة، ج1، ص95 - و وقعه صفین، ص95.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir