انتخاب فرمانده برای لشگر پیش رونده

نوع اصطلاح :
عنوان :
انتخاب فرمانده برای لشگر پیش رونده
«مقدّمة الجِیش» «خط شکن»
در آستانه جنگ یکی از تاکتیک‏های ضروری و مهم، انتخاب گروهی از سربازان در گردانها یا لشگرها، با فرماندهی لایق، به عنوان لشگر پیش رونده، و فرستادن آنها در نقاط حسّاس و استراتژیکی مرزهای کشور اسلامی است، مقدّمة الجیش یا لشگر پیش رونده، باید از مرزها دفاع کند.
جلوی پیشروی دشمن را بگیرد،
و مانع ورود دشمن به خاک وطن شود
تا دیگر نیروهای عمل کننده فرا رسند و وارد جنگ شوند.
امام علی‏ علیه السلام معقل بن قیس را با سه هزار سرباز به طرف معاویه به سوی مرزهای شام فرستاد.
و نامه ای را برای او نوشت:
اِتَّق اِاللّهَ الَّذی لابُدَّ مِنْ لِقائِهِ، وَ لا مُنْتَهیی لَکَ دُونَهُ، وَ لا تُقاتِلَنَّ اِلاّ مَنْ قاتَلَکَ. [1] .
(از خدا پروا کن که ناچاری به ملاقات او بروی، و سرانجامی جزحضور یافتن در پیشگاهش نداری، با کسی جز آنکه با تو می‏جنگدپیکار مکن.)
یعنی یک فرمانده لایق، در لشگر پیش رونده باید شهادت طلب باشد، به امید ملاقات پروردگار، انواع خطرها را به جان بخرد، و آخرت گرائی و یاد معاد، زوایای وجود او را پُر نماید، و از هرگونه جنگ و خونریزی بدون دلیل پرهیز کند و آغازگر جنگ نباشد.

پی نوشت ها:
[1] نامه 12 نهج‏البلاغه معجم‏المفهرس محمد دشتی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir