انتخاب فرماندهان لایق برای لشگرهای عمل کننده

نوع اصطلاح :
عنوان :
انتخاب فرماندهان لایق برای لشگرهای عمل کننده
انتخاب فرماندهان لایق برای لشگریان عمل کننده یک ضرورت است،
امّا حضرت امیرالمؤمنین علی‏ علیه السلام با توجّه به اینگونه ضرورت‏ها، بیشتر به ویژگی‏های اخلاقی فرماندهان نظر می‏دوزد و به مالک اشتر فرمان می‏دهد که:
قَوَلّ مِنْ جُنودِکَ اَنْصَحَهُمْ فی نَفْسِکَ للّه وَ لِرَسُولِهِ وَ لإمامِکَ، وَ أنْقاهُمْ جَیمَاً وَ أَفْضَلَهُمْ حِلْماً مِمَّنْ یبْطِی عَنِ الْغَضبِ وَ یسْتَریحُ اِلی الْعُذْرِ وَ یرْأَفُ بِالضُّعَفاء، وَ ینْبوُ علی الاَقْوِیاء، وَ مِمَّنْ لا یثیرُهُ الْعُنْفُ، وَ لا یقْعُدُ بِهِ الضَّعْفُ
(فرمانده سپاه را از کسانی برگزین که در پیش تو نسبت به خدا و پیامبر و امام تو، از همه خیرخواه‏تر باشد، از همه دل پاکتر و عاقل‏تر و بردبار باشد.
فرمانده سپاه از کسانی باشد که دیر خشمناک شود، و عذر پذیرتر از دیگران باشد، نسبت به ضعیفان مهربان، و در برابر زورمداران قوی باشد، کسی که مشکلات او را نمی‏لغزاند، و ضعف و سستی همراهان او را به زانو در نیاورد.) [1] .

پی نوشت ها:
[1] نامه 51:53 نهج‏البلاغه معجم المفهرس.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir