انتخاب فرمانده کل

نوع اصطلاح :
عنوان :
انتخاب فرمانده کل
در جنگ یکی دیگر از ضرورت‏ها، پس از انتخاب فرماندهان نظامی برای لشگرها، و تیپ ها، انتخاب فرمانده کلّ جنگ است که بر روند نیروهای نظامی و کار و تلاش فرماندهان نیروهای مسلّح نظارت کند، همه نیروها را متّحد سازد،
عملیات گوناگون و گسترده را هماهنگ کند
و بر کلّ حرکات نظامی عمل کننده نگهبان باشد،
و ضعف‏ها و کاستی‏های موجود سربازان یا فرماندهان را برطرف سازد.
امام علی‏ علیه السلام به فرماندهان جنگ نوشت:
وَقَدْ أَمَّرْتُ عَلَیکُمَا وَعَلَی مَنْ فِی حَیزِکُمَا مَالِکَ بْنَ الْحَارِثِ الْأَشْتَرَ، فَاسْمَعَا لَهُ وَأَطِیعَا، وَاجْعَلَاهُ دِرْعاً وَمِجَنّاً، فَإِنَّهُ مِمَّنْ لَا یخَافُ وَهْنُهُ وَلَا سَقْطَتُهُ وَلَا بُطْؤُهُ عَمَّا الْإِسْرَاعُ إِلَیهِ أَحْزَمُ، وَلَا إِسْرَاعُهُ إِلَی مَا الْبُطْءُ عَنْهُ أَمْثَلُ.
(«مالک اشتر» را بر شما و بر آنان که زیر فرمان شما هستند امیر ساختم!
گوش به فرمانش دهید و مطیع او باشید! او را زره و سپر خویش قرار دهید، چه اینکه او کسی است که احتمال نمی‏دهم سستی‏بخرج دهد، و لغزش پیدا کند، و نیز از این بیمناک نیستیم که کُندی کند در جائی که سرعت لازم است، و یا سرعت بخرج دهد در موردی که کُندی سزاوارتر است). [1] .
یکی از ویژگی‏های مهمّ انتخاب‏های حضرت امیرالمؤمنین‏ علیه السلام آن است که همراه با نصب و انتخاب فرماندهان یا فرمانده کلّ، اوصاف و ارزش‏های اخلاقی آنها را دقیقاً مطرح کرد تا هم نشان دهد که گزینشی حساب شده است و هم دیگر فرماندهان تحت امر فرماندهی کلّ را آگاهی لازم بخشد، که توجیه گردند و آگاهانه اطاعت کنند.

پی نوشت ها:
[1] نامه 13 نهج‏البلاغه معجم‏المفهرس محمد دشتی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir