تشریح علل عزل فرمانده

نوع اصطلاح :
عنوان :
تشریح علل عزل فرمانده
وقتی کشور اسلامی در آستانه تحوّلات مهم سیاسی، نظامی قرار دارد، و تهاجم دشمن قطعی است،
برخی از افراد در چنین شرائطی ناتوانند، و قادر به انجام مأموریت‏های مهم و حسّاس نخواهند بود، گرچه در دوران صلح مفید بودند، و آدم‏های خوب و مذهبی و درستی باشند.
باید مصالح عامّه مسلمین، و حفظ حدود و ثغور کشور اسلامی را در نظر داشت.
پس:
عزل و نصب‏های حساب شده یک ضرورت است.
امام علی‏ علیه السلام کمیل بن زیاد نخعی را به فرماندهی یکی از شهرهای مرزی عراق «هیت» می‏فرستد،
او در عمل سُستی نشان می‏دهد، که امام او را عزل و دیگری را نصب می‏فرماید.
و علل عزل او را در نامه‏ای متذکّر می‏شود که:
أَمَّا بَعْدُ، فَإِنَّ تَضْییعَ الْمَرْء مَا وُلِّی، وَتَکَلُّفَهُ مَا کُفِی، لَعَجْزٌ حَاضِرٌ، وَ َأْی مُتَبَّرٌ.
وَ إِنَّ تَعَاطِیکَ الْغَارَةَ عَلَی أَهْلِ قِرْقِیسِیا، وَ تعْطِیلَکَ مَسَالِحَکَ الَّتی وَلَّینَاک لَیسَ بِهَا مَنْ یمْنعُهَا، وَلا یرُدُّ الْجَیشَ عَنْهَا لَرَأْی شَعَاعٌ.
فَقَدْ صِرْتَ جِسْراً لِمَنْ أَرادَ الْغَارَةَ مِنْ أَعْدَائِکَ عَلی أَوْلِیائِکَ، غَیرَ شَدِیدِ الْمَنْکِبِ، وَلا مَهِیبِ الْجَانِبِ. [1] .
(امّا بعد! سستی انسان در انجام آنچه بر عهده او گذارده شده، و اصرار بر انجام آنچه در وظیفه او نیست، یک ناتوانی روشن و نظریه باطل و هللاک کننده است؛
توبه اهل «قرقیسا» حمله کرده‏ای ولی مرزهائی را که حفظش بر عهده تو گذارده‏ایم بی دفاع رها ساخته‏ای، این کار، یک فکر نادرست و بیهوده است، تو در حقیقت پلی شده‏ای برای دشمنانی که می‏خواهند بر دوستانت دست غارت بگشایند، نه بازوی توانائی داری، نه هیبت و ترسی در دل دشمن ایجاد می‏کنی! نه مرزی را حفظ می‏کنی و نه شوکت دشمنی را در هم می‏شکنی؛
نه اهل شهر و دیارت را کفایت می‏کنی و از آنان به خوبی دفاع می‏نمائی، و نه امیر و پیشوایت را از دخالت در آنجا بی‏نیاز می‏سازی!)
در این نامه، حضرت امیرالمؤمنین علی‏ علیه السلام هم کمیل بن زیاد را عزل و هم علل بر کناری او را مشروحاً بیان داشته‏اند تا عدّه‏ای جو سازی نکنند، و در آستانه جنگ به شایعات دامن نزنند.

پی نوشت ها:
[1] نامه 61 نهج‏البلاغه معجم‏المفهرس محمد دشتی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir