اطلاع از ارتباط معاویه با زیاد

عنوان :
اطلاع از ارتباط معاویه با زیاد
امام علی‏ علیه السلام برای نظارت دقیق بر جریان امور کشور اسلامی و روش برخورد کارگزاران با مردم، از نیروهای اطّلاعاتی، بیشترین استفاده را می‏کرد.
در بازار نیروهای اطّلاعاتی داشت.
نیروهای اطّلاعاتی بر امور قضات نظارت داشتند.
از نامه‏های سرّی دشمن به کارگزاران حکومتی با خبر بود، [1] .
نیروهای اطّلاعاتی حضرت امیرالمؤمنین علی‏ علیه السلام حتّی در خاک دشمن حضور داشته، اخبار لازم را به مرکز حکومت می‏رساندند. [2] .
و از رفت و آمد و میهمانی‏های فرمانداران به خانه‏های سرمایه داران با خبر بود که با عثمان بن حنیف برخورد شدید کرد، که چرا سر سفره سرمایه داران بصره حاضر می‏شود. [3] .
امام علی‏ علیه السلام پس از آگاهی از نامه معاویه به زیاد به او نوشت که:
وَقَدْ عَرَفْتُ أَنَّ مُعَاوِیةَ کَتَبَ إِلَیکَ یسْتَزِلُّ لُبَّکَ وَ یسْتَفِلُّ غَرْبَکَ فَاحْذَرْهُ، فَإِنَّما هُوَ الشَّیطانُ، یأْتِی الْمَرْءَ مِنْ بَینِ یدَیهِ وَ مِنْ خَلْفِهِ وَ عَنْ یمینِهِ وَ عَنْ شِمالِهِ [4] .
«من اطّلاع یافتم که معاویه نامه‏ای برایت نوشته، تا عقلت را بدزدد وعزم و تصمیمت را در هم بشکند، از او برحذر باش که شیطان است. از هر طرف به سراغ انسان می‏آید.»
پس از نام خدا و درود. همانا دهقانان مرکز فرمانداریت، از خشونت وقساوت و تحقیر کردن مردم و سنگدلی تو شکایت کردند، من درباره‏آنها اندیشیدم، نه آنان را شایسته نزدیک شدن یافتم، زیرا که مشرکند،و نه سزاوار قساوت و سنگدلی و بدرفتاری هستند زیرا که با ما هم پیمانند.
پس در رفتار با آنان، نرمی و درشتی را بهم آمیز، رفتاری‏توأم با شدّت و نرمش داشته باش، اعتدال و میانه‏روی را در نزدیک کردن یا دور نمودن، رعایت کن.) [5] .

پی نوشت ها:
[1] نامه 40 و 43 و 44 نهج‏البلاغه معجم المفهرس.
[2] نامه 33 نهج‏البلاغه معجم المفهرس.
[3] نامه 45 نهج‏البلاغه معجم‏المفهرس محمد دشتی.
[4] نامه 40 نهج‏البلاغه معجم المفهرس محمد دشتی.
[5] انساب الاشراف ص 161: بلاذری - و - تاریخ ابن واضح ج 2 ص 192 - و - نامه 19 نهج‏البلاغه معجم‏المفهرس محمد دشتی.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir