خرجی ما را آقا رساند

نوع اصطلاح :
عنوان :
خرجی ما را آقا رساند
عالم متقی مرحوم حاج میرزا محمد صدر بوشهری نقل فرمود: هنگامی که پدرم مرحوم حاج شیخ محمد علی(ع) از نجف اشرف به هندوستان مسافرت نمود، من و برادرم شیخ احمد در سن شش، هفت سالگی بودیم. اتفاقا سفر پدرم طولانی شد، بطوریکه آن مبلغی را که برای مخارج به مادرم سپرده بود تمام شد و ما بیچاره شدیم.
طرف عصر از گرسنگی گریه می‏کردیم و به مادر خود چسبیدیم، مادرم بمن و برادرم گفت وضو بگیرید و لباس پاک بپوشید. ما همین کار را کردیم از خانه بیرون آمدیم تا وارد صحن مقدس شدیم، مادرم گفت من در ایوان می‏نشینم شما بحرم حضرت علی(ع)بروید و به حضرت امیرالمؤمنین (ع) بگوئید پدر ما نیست و ما امشب گرسنه‏ایم و از حضرت خرجی بگیرید و بیاورید تا برای شما تدارک کنم.
ما وارد حرم شدیم سر بضریح گذاشته عرضکردیم، پدر ما نیست و ما گرسنه هستیم. دست خود را داخل ضریح نموده. گفتیم خرجی بدهید تا مادرمان شام تدارک کند.
مقداری گذشت اذان مغرب را گفتند و صدای قد قامت الصلوة را شنیدم من ببرادرم گفتم حضرت علی(ع)می‏خواهند نماز بخوانند (بخیال بچگی گفتم حضرت نماز جماعت می‏خوانند) پس گوشه‏ای از حرم نشستیم و منتظر تمام شدن نماز شدیم. کمتر از ساعتی که گذشت شخصی مقابل ما ایستاد و کیسه پولی بمن داد و فرمود: بمادرت بده و بگو تا پدر شما از مسافرت بیاید هرچه لازم داشتید بفلان محل مراجعه کن.
بالجمله فرمود: مسافرت پدرم چند ماه طول کشید و در این مدت ببهترین وجهی مانند اعیان و اشراف زادگان نجف معیشت ما اداره می‏شد تا پدرم از مسافرت برگشت.

شده‏ام گدای درت بجان چه در این جهان و در آن جهان
بودش شرف بهمه شهان یقین گدای تو یا علی(ع)‏

یل صف شکن بگه غزا، یم بخشش و کرم و سخا
وصی نبی، ولی خدا که بود سوای تو یا علی(ع)‏

تو باولیاء همه سروری، تو بانبیاء همه رهبری
ز سماء گرفته الی ثری، شده از نوای تو یا علی(ع)‏

دم ذوالفقار تو شعله کش، دل خصم دون تو در طپش
تن دشمنان تو مرتعش، گه غزای تو یا علی(ع)‏

شده تاج فرق تو اِنّما، بنموده مدح تو کبریا
مه و مهر گر شده بر ضیاء، بود از ضیای تو یا علی(ع)‏

منبع : کرامات العلویه، علی(ع) میر خلف زاده‏، نشر مهدی یار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir