اثر نام علی(ع)‏

نوع اصطلاح :
عنوان :
اثر نام علی(ع)‏
در کلمه نام آقا علی(ع)برطبق اقوال متعدد اثرات فراوانی ذکر کرده‏اند بطوریکه آیة اللّه محلاّتی نقل فرموده: نام آقا علی(ع)یکی از اسم اعظم خدا است و برزمین و آسمان اثرات خود را ظاهر می‏سازد، اگر نام آقا علی(ع)را کسی بر آسمان بخواند و اراده کند از هم می‏پاشد و اگر بر زمین بخواند می‏گدازد، نقل می‏کند روزی آقا علی(ع)مرد یهودی را مشاهده فرمود که روی آب راه می‏رود و کلماتی را ایراد می‏کند. حضرت فرمود: ای مرد چه می‏خوانی؟ گفت با اخلاص اسم اعظم الهی را می‏خوانم و از روی این رودخانه و شط رد می‏شوم.
حضرت فرمودند: کدام نام را می‏خوانی؟ عرضکرد اسم وصی پیغمبر آخر الزمان (ص) را می‏خوانم حضرت فرمود: ای مرد نام مرا می‏خوانی زیرا وصی خاتم النبین (ص) من هستم آن مرد یهودی همین که معرفت بر وجود مبارک امام پیدا نمود مسلمان و شیعه شد.
صاحب کتاب گوهر شب چراغ نقل کرد عده‏ای را دیدم با شمشیر و نیزه نمایشی بر یکدیگر حمله می‏کنند ولی اثری از حربه‏ها بر بدن مضروبین نیست.
سؤال کردم: چگونه این عمل را انجام می‏دهید و اثری در بدن شما نمی‏گذارد؟
گفتند در یک مجلس خلوت چهل هزار بار یا علی(ع) گفته‏ایم و بر این حربه‏ها دمیده‏ایم و از آزار و جریحه آنها اثری بربدن ما نمی‏گذارد (حتی در حال حاضر بعضی از دوستان گفته‏اند: ما در مجلسشان شرکت کرده‏ایم سیخها را از طرف راست صورت می‏زدند و از طرف چپ صورت بیرون می‏آوردند و هیچ طور نمی‏شدند، نه خونی می‏آمد و نه زخمی پیدا می‏شد).
علامه مجلسی می‏فرماید نام فرزندان خود را علی(ع) بگذارید چون حضرت امام باقر (ع) فرمود: هرگاه شیطان می‏شنود کسی یکی از این دو نام مقدّس محمد و یا علی(ع) را صدا بزند چنان محزون و ناراحت می‏شود مثل قلع که نزدیک حرارت آتش می‏رسد شیطان هم این طور حالتی پیدا می‏کند و از حضرت رسول خدا (ص) نقل شده؛ نام احمد یا علی(ع) یا دیگر ائمه اطهار (علی(ع)هم‏السلام) در هر خانه‏ای وجود داشته باشد فقر و بی‏نوائی به آن منزل روی نمی‏آورد.
به آقا امام سجاد (ع) گفتند چرا پدرت نام تمام پسران خود را علی(ع) گذارد.
حضرت فرمود چون پدرم نام علی(ع) را از دیگر اسماء بیشتر دوست داشتند.

به جز از علی(ع) نباشد بجهان گره گشائی
طلب مدد از او کن چو رسد غم و بلائی‏

چو بکار خویش مانی در رحمت علی(ع) زن
به جز او بزخم دلها ننهد کسی دوائی‏

بشناختم خدا را چو شناختم علی(ع) را
به خدا نبرده‏ای پی اگر از علی(ع) جدائی‏

نظری ز لطف و رحمت بمن شکسته دل کن
که تو یار دردمندی که تو یار بینوائی‏

ز ولای او بزن دم، که رها شوی ز هر غم
سر کوی او مکان کن بنگر که در کجائی‏

منبع : کرامات العلویه، علی(ع) میر خلف زاده‏، نشر مهدی یار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir