غررالحکم

نوع اصطلاح :
عنوان :
غررالحکم
علامه بحرالعلوم (سید محمد مهدی طباطبائی) از مراجع بزرگ تقلید زمانش بود، و شاگردان برجسته‏ای از مکتب او برخاسته‏اند و یکی از کسانیست که خدمت آقا ولی عصر عجل اللّه تعالی فرجه الشریف مشرف شده او عموی جد دوّم آیة اللّه العظمی بروجردی است که در نجف اشرف در سال هزار و دویست و دوازده هجری قمری دعوت حق را لبیک گفته و قبر شریفش در نجف اشرف است. از عجائب اینکه: یکی از شاگردان او محدّث و عالم بزرگ شیخ عبدالجواد عقیلی می‏گوید:
در نجف اشرف روزی به زیارت مرقد شریف آقا امیرالمؤمنین علی(ع)رفتم پس از زیارت، عرض کردم: ای مولای من، کتابی از شما می‏خواهم که محتوی نصایح و موعظه‏های خود شما باشد تا حقیر از آن بهره مند گردم. سپس از حرم بیرون آمدم. ملا معصوم علی(ع) کتابفروش نزدیک در صحن، مرا صدا زد و گفت، فلانی بیا این کتاب را بخر که کتاب خوبی است.
آن کتاب را به قیمت ارزان از او خریدم، پس از آنکه کتاب را مطالعه و بررسی کردم دیدم کتاب غررالحکم است دریافتم که تقاضای من از آن حضرت مورد قبول واقع شده است.
(این مطلب به خط خود شیخ عبدالجواد عقیلی در پشت یک کتاب (غررالحکم) که آن را وقف خاص اولاد کرده بسال هزار و دویست و هشت نوشته شده است).
کتاب غررالحکم حاوی گفتار و سخنان و مواعظ آقا امیرالمؤمنین علی(ع)است که تاءلیف علاّمه آمِدی محمد بن عبدالواحد تمیمی است که در اوائل قرن ششم بسال پانصد و ده هجری قمری از دنیا رفته و اکنون این کتاب در دو جلد با ترجمه به چاپ رسیده و شامل شش هزار حدیث و جمله است.

ای چهره تو آینه کبریا، علی(ع)
خاک درِ تو تاج سرِ انبیا، علی(ع)‏

تابان ز آستان تو انوار ایزدی
بیرون ز آستین تو دست خدا، علی(ع)‏

می‏ریزد از نگاه تو اکسیر زندگی
میجوشد از دهان تو آب بقا علی(ع)‏

شرک است اگر بجای خدا خوانمت ولی
از تو جدا نبود و نباشد خدا علی(ع)‏

دیدم اگر ز خالق یکتا تو را جدا
پشتم شود زبار ملامت دو تا، علی(ع)‏

بی‏پرده تا جمال خدا گردد آشکار
خود یک نظر برون ز حجاب خود آ، علی(ع)‏


منبع : کرامات العلویه، علی(ع) میر خلف زاده‏، نشر مهدی یار
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir