همه زبان‏ ها

نوع اصطلاح :
عنوان :
همه زبان‏ ها
امام علیه السلام به تمام زبان‏هایی که مردم با آن سخن می‏گویند، واقف بوده، می‏تواند همان‏گونه و به همان لهجه و با فصاحت کامل سخن بگوید. هم‏اکنون دانشمندان زبان‏شناس در یک گزارش، تعداد زبان‏های زنده جهان را بین دو هزار و پانصد تا پنج هزار زبان تخمین زده‏اند.[1] که امام همه آن‏ها را می‏داند و قادر است با آن زبان‏ها سخن بگوید.
ابوبصیر می‏گوید: خدمت امام کاظم علیه السلام بودم که مردی از اهالی خراسان بر ما وارد شد. او با امام با سختی به زبان عربی سخن گفت و امام پاسخ او را به زبان فارسی داد. مرد خراسانی به امام عرض کرد: قربانت گردم! به خدا سوگند، آنچه مانع از این شد که با تو به زبان فارسی سخن بگویم، این بود که گمان می‏کردم تو زبان فارسی را نیکو نمی‏دانی. امام فرمود:
«سبحان اللَّه! إِذا کُنتُ لا اَحسَنُ اجیبَکَ فَما فَضْلی عَلیکَ؟ ثُمَّ قالَ لی: یا ابا محمّدٍ، إِنَّ الاِمامَ لا یخفی عَلیه کَلامُ اَحَدٍ مِنَ النَّاسِ وَ لا طَیرٍ وَ بَهیمَةٍ و لا شی‏ءٍ فیهِ الرُّوح، فَمَنْ لم یکنْ هذهِ الخِصالُ فیه فَلَیسَ هُوَ بِإِمامٍ».[2] . سبحان اللّه! اگر من نمی‏توانستم به خوبی پاسخ تو را دهم، دیگر فضل من بر تو در چه بود؟ سپس به من فرمود: ای ابومحمّد! سخن هیچ یک از مردم یا پرندگان یا چرندگان و نه هیچ جانداری، بر امام پوشیده نیست. هر که این ویژگی‏ها را نداشته باشد، امام نیست.

پی نوشت ها:
[1] مجلّه ترجمان وحی، شماره 11، اسفند 1380، ص 106.
[2] کافی، ج 1، ص 285.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir