وامنکم من الفتن

نوع اصطلاح :
عنوان :
وامنکم من الفتن
«فتن» جمع «فتنه» و به دو معنا می‏آید: اوّل آزمایش و دوّم فریب.
یعنی ای امامان معصوم، خداوند متّعال شما را از تمامی فریب‏های شیطان ایمن داشته است و شیطان قادر نیست شما را فریب دهد. چرا که خداوند متّعال به شما علمی عطا کرده که حق و حقیقت را تشخیص می‏دهید و ضررهای باطل را می‏دانید و در اثر بندگیتان، خداوند به شما نورانیتی عنایت کرده که راه صواب را می‏شناسید. لذا دچار انحراف نشده، فریبکاری و نیرنگ دیگران در شما اثر نمی‏گذارد. امام باقر علیه السلام می‏فرمایند: چون رسول خدا صلی الله علیه وآله درگذشت، خاندان پیامبر (از شدّت تأثّر و اندوه) درازترین شب را گذراندند... در آن حال فرشته‏ای (از طرف خداوند برای عرض تسلیت) بر ایشان وارد شد که او را نمی‏دیدند، ولی صدای او را می‏شنیدند. او گفت: «السَّلامُ عَلَیکُم اَهل البَیت و رَحْمَة اللَّه و بَرَکاتُه... اِنَّ اللَّه... عَصمَکُم من الزَلَلِ و آمَنَکم مِن الفتَن فَتَعَزُّوا بِعَزاءِ اللَّهِ...».[1] . درود و رحمت و برکات خدا بر شما خانواده باد. همانا خداوند شما را از لغزش محفوظ داشته و از فتنه‏ها و فریب‏های شیطان ایمن ساخته است. پس شما با دلداری خداوند تسلیت یابید....

پی نوشت ها:
[1] کافی، ج 1، ص 445 و 446.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir