وصدقتم من رسله من مضی

نوع اصطلاح :
عنوان :
وصدقتم من رسله من مضی
هدف سوم از جهادها و تلاش‏های ائمّه معصومین علیهم السلام، «تصدیق پیامبران قبل» بوده است. در این فراز می‏گوییم: شما تصدیق کردید و صادق شمردید با فعل و قول خود تمامی رسولان و فرستادگان و پیامبران گذشته خداوند را.
امامان معصوم علیهم السلام در گفتار خود پیامبران خدا را تأیید و تصدیق نموده، از آن پیامبران جز به تمجید و تأیید یاد نمی‏کردند و مواعظ پیامبران را در احادیث خود ذکر می‏نمودند. علاوه بر آن، امامان معصوم علیهم السلام پیروان عملی پیامبران گذشته بودند و راه و روش آنان را اجرا می‏نمودند. چرا که پیامبران گذشته نیز رسولان الهی بوده و شعاری جز یکتاپرستی و تزکیه نفس نداشتند.
قرآن کریم می‏فرماید:
«وَ الْمُؤْمِنُونَ کُلٌّ آمَنَ بِاللَّهِ وَ مَلَآئِکَتِهِ وَ کُتُبِهِ وَ رُسُلِهِ لَا نُفَرِّقُ بَینَ أَحَدٍ مِّن رُّسُلِهِ».[1] .
و همگی مؤمنان به خداوند و ملائکه او و کتاب‏های او و فرستادگانش ایمان آورده‏اند (و می‏گویند) ما در میان هیچ یک از رسولانش فرق نمی‏گذاریم.
و امامان معصوم علیهم السلام، مؤمنان واقعی به پیامبران گذشته و وارثان آنها هستند.
قال الصادق علیه السلام: «نحن ورثة الانبیاء».[2] .
امام صادق علیه السلام فرمودند: ما وارثان پیامبران هستیم.
پس یکی از اهداف جهاد و تلاش ائمّه معصومین علیهم السلام که در گفتار و کردار و حتّی مبارزه با ستمگران بوده، جهت تصدیق پیامبران گذشته است.

پی نوشت ها:
[1] سوره مبارکه بقره، آیه 285.
[2] الخصال، ص 651.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir