وایاب الخلق الیکم وحسابهم علیکم

نوع اصطلاح :
عنوان :
وایاب الخلق الیکم وحسابهم علیکم
در این فراز نیز می‏گوییم: در قیامت بازگشت تمامی آفریده‏شدگان به سوی شماست و حساب‏رسی از آنان و پرونده آنان، نزد شما می‏باشد. محاسبه اعمال و بازگشتن‏گاه انسان‏ها در مرحله اول با خداوند و به سوی خداوند است. «إِنَّ إِلَینَآ إِیابَهُمْ، ثُمَّ إِنَّ عَلَینَا حِسَابَهُم».[1] . همانا بازگشت آنها (مردم و کافران) به سوی ماست و آنگاه حسابشان بر ما خواهد بود.
و در مرحله دوم به سوی ائمّه معصومین علیهم السلام می‏باشد. قال الصادق علیه السلام: «کُلّ امَّة یحاسبها اِمام زَمانها و یعْرف الاَئمَّه اولِیائهم و اَعدائِهم بِسیماهم».[2] . امام صادق علیه السلام فرمودند: محاسبه اعمال هر امّتی به عهده امام زمانِ همان امّت است و امامان معصوم دوستان و دشمنان خود را به سیمای هر یک می‏شناسند.
حضرت علی علیه السلام تقسیم‏کننده بهشت و دوزخ است. عن الباقر علیه السلام: قال علی علیه السلام: «اَنا قَسیمُ الجَنّةِ و النَّارِ».[3] . امام باقر علیه السلام فرمودند: حضرت علی علیه السلام گفت: من تقسیم‏کننده بهشت و دوزخ هستم. قال الصادق علیه السلام: «اِنَّ اَمیرَالمُؤمنین عَلی بنِ ابیطالبِ علیه السلام لَدَیان الناسِ یوم القیامَةِ و قسیمُ اللّهِ بَینَ الجنّةِ و النَّارِ لا یدخلهما داخِلٌ اِلاَّ اَحَد قِسْمَینِ وَ اِنَّه الفارُوقُ الاکبرِ».[4] .
امام صادق علیه السلام فرمودند: همانا حضرت علی علیه السلام دیندارترین مردم در روز قیامت است و او از طرف خداوند، تقسیم‏کننده بین بهشت و دوزخ است که هیچ کس را داخل بهشت و جهنّم نمی‏نماید، مگر آنان که یا کافر هستند و یا مؤمن و او بزرگ‏ترین فاصله‏اندازنده است.

پی نوشت ها:
[1] سوره مبارکه غاشیه، آیه‏های 25 و 26.
[2] بحارالانوار، ج 8، ص 339.
[3] بصائر الدرجات، 435.
[4] بصائر الدرجات، 435.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir