والایة المخزونة

نوع اصطلاح :
عنوان :
والایة المخزونة
«آیة» به معنی نشانه است. «مخزونة» یعنی پنهان و در گنجینه قرار گرفته.
امامان معصوم علیهم السلام نشانه پنهان خداوند هستند چون شناخت کامل آنان جز برای خواص ممکن نیست و هر کس به قدر عقل و ایمان خود می‏تواند آنان را بشناسد و عقول ناقص از درک کامل آنان عاجز است. چرا که آنان آیه و نشانه قدرت و عظمت خداوند هستند.
لذا حضرت علی علیه السلام از اینکه مردم او را نمی‏شناسند و حق او را نادیده گرفته و در پی مطالع دنیایی خود هستند، بر آنان فریاد برآورده که من آیه کامل خداوند هستم.
قال علی علیه السلام: «ما لِلّهِ عزَّ و جلَّ آیةٌ هی اَکبر مِنّی و لا لِلّه مِن نَباءِ اعظمُ منّی».[1] .
حضرت علی علیه السلام فرمود: خداوند را آیه و نشانه‏ای بزرگ‏تر از من نیست و خداوند را خبری عظیم‏تر و بزرگ‏تر از من نیست. با این وجود باز هم مردم حق آنان را نادیده گرفتند و نشانه‏های خداوند را تکذیب کردند. قال الباقر علیه السلام فی قول اللّه عزَّ و جلَّ «کَذَّبُوا بِآیاتِنَا کُلِّهَا»[2] . «یعنی الاَوصیاء کلّهم».[3] . امام باقر علیه السلام درباره قول خداوند عزّ و جلّ که فرموده «تمام آیات ما را تکذیب کردند»، فرمودند: مقصود از (تکذیب شدگان و) آیه‏ها و نشانه‏ها، تمامی اوصیا (و امامان) هستند.

پی نوشت ها:
[1] کافی، ج 1، ص 207.
[2] سوره مبارکه قمر، آیه 42.
[3] کافی، ج 1، ص 207.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir