وسلم من صدقکم

نوع اصطلاح :
عنوان :
وسلم من صدقکم
«سلم» محفوظ و سالم مانده است
در این فراز می‏گوییم و هر کس شما ائمّه اطهار علیهم السلام را در امامت، ولایت و سائر شئونات تصدیق کرد، از تمامی هلاکت‏های معنوی در دنیا و عذاب‏های آخرت محفوظ و سالم مانده است. به بیانی دیگر، زائر به ائمّه علیهم السلام اظهار می‏دارد: هر کس اعتقاد قلبی به ولایت تکوینی و تشریعی خدادادی شما یافت و دین خود را با این اعتقاد کامل نمود و بر آن ثابت‏قدم ماند و با زبان و عمل خود آن را یاری کرد و از آنچه شما نهی نموده‏اید دوری گزید، از هلاکت معنوی و افتادن در پرتگاه شرک، کفر، ارتداد و معصیت نجات یافته و عاقبت از عذاب الهی سالم مانده است. چرا که ایمانِ خود را به کمال رسانده است.
عن ابی حمزه الثمالی عن ابی جعفر علیه السلام قال: قلت: اصلحک اللّه أی شَی اِذا انا عملته استکملت حَقیقَة الایمان؟ قال: «توالی اَوْلیاء اللّه محمَّد رسول اللّه و علی و الحَسن و الحُسین و علی بن الحسین ثمَّ انتَهی الاَمر اِلَینا ثمَّ ابنی جعفر (و اومی الی جعفر و هُو جالس) فَمَن والی هولاء فَقَد والی اَوْلیاء اللّه و کان مَعَ الصَّادِقین کَما امره اللّه».[1] . ابی حمزه ثمالی گوید: به امام باقر علیه السلام عرضه داشتم: چه کاری را اگر انجام دهم حقیقت ایمان من کامل می‏گردد؟ امام پاسخ فرمودند: دوست داشتنِ دوستان خداوند که پیامبر رسول خدا و امام علی و امام حسن و امام حسین و امام علی بن حسین و من و این فرزندم جعفر (اشاره به حضرت صادق علیه السلام که در آن جلسه حضور داشت کردند،) است. هر کس اینان را دوست دارد و به عنوان ولی برگزیند، همانا اولیای الهی را دوست داشته و با صادقین همراه گشته، همان‏گونه که خداوند امر فرموده است.

پی نوشت ها:
[1] تفسیر نور الثقلین، ج 2، ص 281.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir