وهدی من اعتصم بکم

نوع اصطلاح :
عنوان :
وهدی من اعتصم بکم
«اعتصم بکم» به معنی کسی که به شما روی آورده، توسّل جسته و چنگ زده، می‏باشد.
حقیقت هدایت دارای مراتبی است. پایین‏ترین درجات آن، معرفت به باری تعالی و شناخت خداوند است. هر چه تمسّک انسان به امامان هدایت‏گر بیشتر باشد و به ریسمان محکم آنان چنگ زند، هدایت او کامل‏تر می‏گردد و به مراتب بالاتری از شناخت، و عبودیت الهی دست می‏یابد. قال الباقر علیه السلام آل مُحمَّد هم حَبْل اللّه المتین الَّذی امرنا بالاِعتِصام بِه فقال «وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعًا[1] .[2] . امام باقر علیه السلام فرمودند: خاندان پیامبر، ریسمان محکم الهی هستند که خداوند ما را امر کرده به آن چنگ زنیم و خداوند فرموده: همگی به ریسمان خداوند چنگ زنید. با مراجعه به جلد بیست و سوم، صفحه نود و نه و همچنین جلد بیست و چهارم، صفحه یکصد و چهل و سه از کتاب گران‏قدرِ بحارالانوار، به انبوه احادیثی برمی‏خوریم که پیرامون هدایت‏گر بودن ائمّه اطهار علیهم السلام وارد شده است.

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 68، ص 233.
[2] سوره مبارکه آل عمران، آیه 103.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir