فبلغ الله بکم اشرف محل المکَرمین واعلی منازل المقَربین وارفع درجات المرسلین

نوع اصطلاح :
عنوان :
فبلغ الله بکم اشرف محل المکَرمین واعلی منازل المقَربین وارفع درجات المرسلین
«اشرف» افعل التفضیل و به معنای با شرافت‏ترین و شریف‏ترین است. «ارفع» به معنای بالاترین می‏باشد. در این فراز چند معنی احتمال داده شده است که چون بعضی از آن معانی مطابق با بسیاری از روایات و احادیث نیست، در اینجا به ذکر دو معنی بسنده می‏شود:
1 - جمله دعایی بوده و «باء» در «بکم» تعدیه است و معنی چنین می‏شود: پس از خداوند می‏خواهیم شما را به شریف‏ترین محل گرامی‏داشته‏شدگان و بلندترین منزل‏های مقرّبان و بالاترین درجه‏های فرستادگان و رسولان الهی برساند.
در این معنی از خداوند خواسته شده که چنین مقام‏های سه‏گانه‏ای را به امامان معصوم علیهم السلام عنایت فرماید.
2 - جمله خبری است و «باء» در «بکم» تعدیه است و معنی چنین می‏شود:
پس خداوند شما را به شریف‏ترین مقام گرامی‏داشته‏شدگان و بلندترین منزل‏های مقرّبان و بالاترین درجه‏های فرستادگان و رسولان الهی رسانده است.
در این معنا به این نکته خبر داده‏ایم که چنین مقام‏هایی را خداوند به امامان هدایت علیهم السلام، عنایت فرموده است. کما اینکه در احادیث متعدّدی مقام امامان برتر از مقام رسولان و مقرّبان و گرامی‏داشته‏شدگان ذکر شده است. قال رسول اللّه صلی الله علیه وآله: «من أراد ان ینظر إلی آدم فی عِلْمه و الی نُوح فی حِکْمته و الی ابراهیم فی حِلْمه فَلْینظر إلی علی بن ابیطالب».[1] . پیامبر صلی الله علیه وآله فرمودند: هر کس می‏خواهد علم آدم و حکمت نوح و حلم ابراهیم را ببیند، به علی بن ابیطالب نگاه کند. در کتاب بحارالانوار جلد سی و پنجم، از صفحه 35 تا 89، احادیثی در این باره آمده است.

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 39، ص 35.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir