سلم لمن سالمکم وحرب لمن حاربکم

نوع اصطلاح :
عنوان :
سلم لمن سالمکم وحرب لمن حاربکم
این فراز بیانگر ایمان عملی زائر به امامان معصوم علیهم السلام است. زائر می‏گوید: معیار صلح و جنگ من، شما هستید. هر کس با شما سازگار و مطیع شما است؛ من نیز با او سازگار هستم و هر کس با شما سر جنگ و نافرمانی دارد، من نیز با او جنگ دارم. این ایمان برخواسته شده از ایمان قلبی زائر است. توجّه به این نکته لازم است که زائر نگفته «مُسَلِّم لِمَن سالمکم و مُقَرَّبٌ لِمَن حاربکم» یعنی من صلح‏کننده هستم، با هر کس با شما در صلح باشد و جنگ‏کننده هستم با هر کس با شما در جنگ باشد، بلکه زائر مبالغه را به آنجا رسانده که می‏گوید من با تمام وجود صلح هستم و با تمام وجود جنگ هستم، نه صلح‏کننده و جنگ‏کننده. مانند آنکه بگوییم: فلانی عادل است. در حالی که اگر عدل او بسیار باشد، می‏گوییم: فلانی عدل است یعنی وجودش عین عدل بوده و از تمام وجودش انصاف می‏بارد. در این فراز نیز زائر می‏گوید: تمام وجودم صلح است و تمام وجودم جنگ است. قال الباقر علیه السلام لابی خالد کابلی: «یا أَبا خالد لایحبّنا عبد و لا یتولانا حَتّی یطهّر اللّه قَلْبه و لا یطهّر اللّه قَلْب عبد حتّی یسلم لَنا و یکون سلماً لَنا فَاِذا کان سلماً لنا سَلمه اللّه مِن شدید الحِساب و آمنه مِنْ فَزَعَ یوم القیامة الأَکْبر».[1] .
امام باقر علیه السلام به ابی‏خالد فرمودند: ای اباخالد، هیچ بنده‏ای ما را دوست نمی‏دارد و ولایت ما را نمی‏پذیرد، مگر آنکه خداوند قلب و دل او را پاک می‏گرداند و قلب و دل او پاک نمی‏شود، مگر آنکه تسلیم ما گردد و تمام وجودش «سِلمِ» ما باشد و آنگاه که این چنین تسلیم گشت، خداوند او را به سلامت می‏دارد از حساب روز قیامت و از عذاب‏های آن روز.

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 23، ص 308.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir