محقق لما حققتم مبطل لما ابطلتم

نوع اصطلاح :
عنوان :
محقق لما حققتم مبطل لما ابطلتم
وقتی برای زائر ثابت گردید که امامان معصوم علیهم السلام معدن علم و گنجواره‏های علوم خداوند بوده و از هر گناه و پلیدی، پاک و معصوم هستند، به این فراز اقرار می‏نماید که حق آن است که شما حق بدانید و باطل آن است که شما باطل بشمارید. زیرا احاطه امام بر علم و تشخیص حق از باطل، بسیار فراتر از علم و شناخت بشری است و امام از تمام شکّ‏ها و اشتباهات به دور است و علم صحیح نزد امامان می‏باشد.
عَنْ یونس بن ظبیان: عن ابی عبدالله علیه السلام انّه قال له: «یا یونس، إذا اردتَ العلم الصحیح فَخُذ عَن اَهْل البیتِ فاِنّا رویناه و اوتینا شرح الحِکْمة و فَصْل الخَطاب انّ اللّه اصْطَفانا و آتانا ما لَمْ یؤت اَحَداً مِنْ العالَمین».[1] . یونس بن ظبیان می‏گوید: حضرت صادق علیه السلام به من فرمودند: ای یونس، هرگاه طالب علم صحیح بودی، آن را از اهل بیت بگیر که ما روایت می‏کنیم آن را با حکمت و فصل خطاب. همانا خداوند ما را برگزید، و عنایت کرده به ما آنچه که به هیچ یک از مردم عالم نداده است. با چنین علم و آگاهی‏ای که خداوند به ائمّه طاهرین علیهم السلام داده، کلید تمامی حق‏ها و صواب‏ها نزد آنها است. قال الباقر علیه السلام: «امّا إنّه لَیسَ عِنْد أَحد مِنْ النَّاسِ حقّ و لا صَواب إلّا شَی‏ء اخذُوه مِنّا اَهْل البَیتِ و لا أَحد مِنْ النّاس یقضی بحقٍّ و عدل إلاَّ و مِفْتاح ذلک القَضاء و بابه و اوّله و سنَّنَه أمیرالمؤمنین عَلی بن ابی‏طالب».[2] . امام باقر علیه السلام فرمودند: آگاه باش هیچ حق و صوابی نزد مردم نیست، مگر آنکه از ما خاندان پیامبر فراگرفته‏اند و هیچ کس قضاوت به حق و عدل نمی‏کند، مگر آنکه کلید آن قضاوت و درب آن و اوّلین کسی که به آن، قضاوت کرده و سنّتِ آن را بنیان گذارده، امیرالمؤمنین علی بن ابی‏طالب بوده است.

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 26، ص 158.
[2] بحارالانوار، ج 26، ص 157.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir