مقر بفضلکم

نوع اصطلاح :
عنوان :
مقر بفضلکم
«مُقرّ» به معنی اقرارگر و اعتراف‏کننده است.
پس از آنکه زائر به حقِّ امام علیه السلام، معرفتِ نسبی یافت، اقرار می‏نماید که هر چند نتوانسته‏ام معرفت کامل به شما بیابم، ولی اقرار و اعتراف دارم به فضل و بزرگواری و برتری شما. اقرار زبانی زائر نشأت گرفته از اقرار و اعتراف قلبی او است. و این اقرار را همیشه و در بعد از هر نماز بر زبان جاری می‏سازد و اذعان دارد که همه این اقرارها، اعترافاتِ درونی است.
قال حسین بن علی علیهما السلام: «اَلَّلهُم انّی ادینک بِطاعَتِک و وِلایتهم... مُؤْمن، مُقّر، مُسْلم بِذلک...».[1] . امام حسین علیه السلام فرمودند (پس از هر نماز بگویید): خداوندا من به دین تو پایبند و به اطاعت تو و ولایت ائمّه اطهار علیهم السلام مشغولم و ایمان دارم و اقرار می‏نمایم و تسلیم این امور هستم.... این اعتراف و اقرار در زیارت ائمّه علیهم السلام تکرار می‏شود: «... إنّی بِک عارِف و بِحَقّک مُقّر...».[2] . ...همانا من به تو معرفت دارم و به حق تو اعتراف می‏نمایم....

پی نوشت ها:
[1] کافی، ج 3، ص 345.
[2] زیارت امام حسین - کافی، ج 4، ص 575.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir