اخذ بقَولکم

نوع اصطلاح :
عنوان :
اخذ بقَولکم
وقتی زائر علم پیدا کرد به اینکه امامان معصوم علیهم السلام حق هستند و همیشه همراه حق بوده و از حق جدا نمی‏گردند، علم پیدا می‏کند که کلام و گفتار آنان نیز حقّ و حقیقت و صواب است و نباید از آن جدا گردد. لذا گفتارشان را پذیرا می‏گردد. عن محمّد بن مسلم قال: سمعت اباجعفر علیه السلام یقول: «لَیسَ عِنْد أحدٍ مِنْ النّاس حقٌّ و لا صَوابٌ و لا اَحدٌ مِن النّاسِ یقضی بقَضاءِ حَقٍّ إلّا ما خَرَجَ مِنّا اَهْل البیت».[1] . محمّد بن مسلم می‏گوید: از امام باقر علیه السلام شنیدم که فرمودند: نزد هیچ کس از مردم حقّ و صواب وجود ندارد و هیچ یک از مردم قضاوت به حق نمی‏نمایند، مگر آنچه از ما فرا گرفته باشند. ائمّه علیهم السلام نیز مردم را به فراگیری و پذیرش این گفتارِ حق دعوت می‏نموده، آنان را ترغیب به طرح و بازگویی سؤالات خویش و فهمیدن کلام حق می‏نمودند و علم صحیح که مبداء گفتار حق است را فقط منحصر در خود می‏دانستند. قال ابوجعفر علیه السلام «لسلمة بن کهیل» و «الحکم بن عتیبة»: «شَرِّقا و غَرِّبا فَلا تَجدان عِلْماً صَحیحاً إلّا شَیئاً خَرَجَ مِنْ عِنْدَنا أهل البَیت».[2] . امام باقر علیه السلام به «سلمه» و «حکم» فرمودند: در شرق عالم و غرب عالم سیر کنید، هیچ علم صحیحی را نمی‏یابید، مگر آنچه از نزد ما اهل بیت بیان شده باشد.

پی نوشت ها:
[1] کافی، ج 1، ص 399.
[2] کافی، ج 1، ص 399.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir