ورایی لکم تبع

نوع اصطلاح :
عنوان :
ورایی لکم تبع
«تبع» یعنی در پی رفتن و حرکت پشت سر کسی با اراده و اختیار کامل. چه این حرکت ظاهری و مادّی باشد و چه معنوی و باطنی و چه این در پی رفتن، عملی باشد و چه فکری.
در این فراز زائر که سرشار از محبّت امام گردیده است، عشق و محبّت خود را بروز داده، تبعیت کامل خود را در تمامی افکار و آرا به امام معصوم اعلام می‏دارد. چرا که محبّتْ تنها یک علاقه قلبی نیست، بلکه باید آثار آن در عمل انسان منعکس گردد. زائر که مدّعی محبّت ائمّه معصومین علیهم السلام است، نخستین نشانه آن این است که از امام معصوم پیروی کرده، در پشت سر او حرکت نماید و در عمل و فکر و در ظاهر و باطن، تابع آنان باشد.
منشاء این تبعیت، محبّت و عشقی است که زائر به امام معصوم دارد و همین محبّت، او را به تبعیت از امام وادار می‏کند. علاوه بر آن محبّت به خداوند نیز او را به تبعیت از امامان وادار می‏نماید. یعنی اگر کسی محبّت خداوند را داشته باشد، تابع امام معصوم می‏گردد.
عن أبی عبداللّه علیه السلام: «و اللّه لا یطیع اللّه عَبد اَبَداً إلاَّ ادخل اللّه عَلیه فی طاعته اتباعنا و لا واللّه لا یتبعنا عَبد اَبَداً إلّا احبّه اللّه و لا و اللّه لا یدْع أحد إتباعنا اَبداً إلّا ابغضنا و لا و اللّه لا یبغضنا احدٌ ابداً إلاَّ عَصی اللّه».[1] . امام صادق علیه السلام فرمودند: به خدا سوگند هرگز بنده‏ای فرمانبرداری خدا را نکند، جز آنکه خداوند پیروی ما را در فرمان‏برداری او داخل گرداند و به خدا سوگند پیروی نکند بنده‏ای از ما، جز آنکه خدا دوستش دارد و به خدا سوگند هیچ‏گاه بنده پیروی ما را وانگذارد، جز آنکه ما را دشمن دارد و به خدا سوگند هیچ‏گاه کسی ما را دشمن ندارد، جز آنکه نافرمانی خدا را کرده است.

پی نوشت ها:
[1] کافی، ج 8، ص 14.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.

اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir