وتولیت آخرکم بما تولیت به اولکم

نوع اصطلاح :
عنوان :
وتولیت آخرکم بما تولیت به اولکم
«تَوَلّیت» یعنی «عهده‏دار امورم می‏دانم»، و یا اینکه «صاحب اختیار می‏دانم». این فراز اشاره به دو معنا دارد:
1 - زائر تفاوتی بین هیچ یک از ائمّه معصومین علیهم السلام نمی‏گذارد و همه آنها را مولی و ولی و صاحب اختیار خود می‏داند و از اوّلین تا آخِرین ایشان را، امام بر حق می‏داند.
عن أبی بصیر قال: قال ابو عبداللّه علیه السلام: «یا أَبا مُحمّد کُلّنا یجْری فی الطاعةِ و الأَمر مجری واحد».[1] . أبی بصیر می‏گوید: امام صادق علیه السلام فرمودند: ای ابابصیر، همه ما در اطاعت کردن در یک مسیر قرار داریم (یعنی شیعیان بایستی همه ما را اطاعت نمایند و هیچ فرقی بین هیچ یک از ما نیست).
2 - زائر به امام دوازدهم، همان‏گونه که به امام اوّل اعتقاد دارد، معتقد و پایبند است و موالات آنها را بر خود واجب می‏داند و در امام دانستن اوّلین و آخرین هیچ فرقی نمی‏گذارد.
پس در هر دو صورت «تَوَلَّیتُ آخِرکم» اشاره به ایمان داشتن زائر به وجود حضرت مهدی علیه السلام و بقای آن حضرت و اینکه آن امام حَی و زنده هستند، دارد و در معنی اوّل «تَوَلَّیتُ بِهِ اَوَّلَکم» اشاره به استمرار اعتقاد از حضرت مهدی تا حضرت امیرالمؤمنین علیهما السلام دارد و در معنی دوّم، اشاره به حضرت علی علیه السلام می‏کند.

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 25، ص 357.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir