وجعلنی من خیار موالیکم

نوع اصطلاح :
عنوان :
وجعلنی من خیار موالیکم
«خِیار» جمع «خیر» به معنی نیکان، برگزیدگان و اختیارشدگان است.
زائر در این فراز از خداوند می‏خواهد که: خداوند مرا از نیکان و برگزیدگان دوستان شما ائمّه معصومین علیهم السلام قرار دهد. به‏گونه‏ای که فقط از شما اطاعت نمایم و سخنتان را بشنوم و کلامی از غیر شما نشنوم و در مسیر غیر شما قرار نگیرم تا معصیت خداوند نمایم. چون در این صورت است که خداوند درهای غفلت را بر روی من می‏بندد و من جزء خصیصین قرار می‏گیرم.
و یا از خداوند می‏خواهد جزء اصحاب خاص ائمّه اطهار علیهم السلام و یا جزء یاوران خاص حضرت بقیة اللّه الاعظم - عجل اللّه تعالی فرجه - قرار گیرد که تعداد آنها محدود است و هر یک دارای شرایط خاصی از تقوا، پرهیزکاری، خلوص، بندگی و... می‏باشند. و یا از خداوند می‏خواهد از یاوران و اصحاب امام زمان - عجل اللّه تعالی فرجه -، در زمان غیبت حضرت باشد. یعنی از افرادی باشد که امام در بعضی از شهرها، افرادی را به عنوان وکیل‏های خود قرار می‏دهد و به آنان «نجباء» و یا «نقباء» گفته می‏شود.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir