و جعلَنی ممن یقتص اثارکم

نوع اصطلاح :
عنوان :
و جعلَنی ممن یقتص اثارکم
«یقْتَصُّ» کسی است که در نقل کلام و ذکر مفهوم و معنا و انجام عمل، به طور کامل تبعیت می‏کند. یعنی سخن را بدون کم و کاست، همان‏گونه که شنیده، نقل قول کرده، از مفهوم آن نمی‏کاهد و عمل را همان‏گونه که ملاحظه کرده، انجام می‏دهد و برای دیگران بازگو می‏نماید. سُئِلَ ابو عبداللّه علیه السلام عن قول اللّه «الَّذِینَ یسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ.[1] قال: «هُم المُسْلمون لِآل مُحمَّد صلی الله علیه وآله الَّذین إذا سَمعوا الحَدیث لَمْ یزیدوا فیه و لَمْ ینْقصوا مِنْه جائوا به کَمَا سَمعوه».[2] . از امام صادق علیه السلام پیرامون سخن خداوند که فرموده «آن کسانی که سخن را می‏شنوند و از بهترین آن تبعیت می‏کنند»، سؤال شد. امام فرمودند: آنها تسلیم‏شدگان خاندان پیامبر صلی الله علیه وآله هستند. همانها که هنگامی که سخن و حدیثی را (از ما) می‏شنوند، هیچ بر آن نمی‏افزایند و از آن مطلبی نمی‏کاهند و همان‏گونه که شنیده‏اند، برای دیگران بازگو می‏کنند. پس محبّ اهل بیت علیهم السلام، سخن آنان را بدون کم و کاست بیان می‏نماید و تبعیت از آنها نموده، از دیگران تبعیت نمی‏کند و در یک جمله تمسّک به آنها می‏نماید. قال الصادق علیه السلام: «کذَّب مَنْ زَعم اَنَّهُ مِن شیعَتِنا و هُو مُتمسّک بِعُروة غَیرنا».[3] . امام صادق علیه السلام فرمودند: دروغ می‏گوید هر کس می‏پندارد از شیعیان ما است و حال آنکه به ریسمان دیگران تمسّک می‏جوید.

پی نوشت ها:
[1] سوره مبارکه زمر، آیه 18.
[2] جامع احادیث الشیعه، ج 1، ص 248.
[3] صفات الشیعه، ص 3.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir