ویحشر فی زمرتکم

نوع اصطلاح :
عنوان :
ویحشر فی زمرتکم
«یحْشر» از ماده «حشر» به معنی «جمع کردن و گرد آوردن از هر سو» و نیز به معنی «گردآوری مردم و بیرون ساختن جمعیت از قرارگاه و حرکت دادن جمعیت به سوی کاری خاص و یا مکانی خاص» است. لذا به گردآوری و جمع شدن مردم در قیامت، «حشر» گفته می‏شود.
«زُمْرة» به معنی گروه و جماعت است. هر چند این گروه و جمعیت، از نظر تعداد کم باشند.
زائر از خداوند می‏خواهد در روز قیامت در بین جماعت و گروه امامان معصوم علیهم السلام محشور گردد که این خودْ افتخاری عظیم است که به واسطه محبّت آنان حاصل می‏گردد. لذا در حدیثی امام رضا علیه السلام یکی از آثار زیارت ائمّه علیهم السلام را محشور گردیدن با آنها ذکر کرده‏اند. قال الرضا علیه السلام: «اَلا فمن زارنی فی غُرْبتی... حشر فی زُمْرتنا و جعِل فی الدَّرجات العلی مِن الجنَّة رَفیقنا».[1] . امام رضا علیه السلام فرمودند: آگاه باشید هر کس به زیارت من در غربت‏گاه من بیاید، در روز قیامت در گروه ما محشور می‏شود و خداوند برای او درجه‏های بلندی از بهشت قرار می‏دهد که همنشین ما می‏گردد.

پی نوشت ها:
[1] الامالی، صدوق، ص 120.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir