ومن وحده قبل عنکم

نوع اصطلاح :
عنوان :
ومن وحده قبل عنکم
خدا دارای چنان عظمتی است که شناخت او برای همگان ممکن نیست. لذا باید کسانی خداوند را توصیف نمایند که از نور عظمت او خلق شده و در اوج بندگی او به سر می‏برند.
زائر در این فراز پس از شناخت نسبی که از ائمّه اطهار علیهم السلام برایش حاصل شده، اقرار می‏نماید که هر کس خداوند را به یگانگی توصیف کرد و یا به یکتایی پرستش نمود، از جانب شما فراگرفته و توصیف و عبادت کرده است و اگر کسی موحّد شد، از جانب شما خداپرست و موحّد گردیده است. چرا که غیر شما، خداوند را به صورت جسم که دارای دست و پا و چشم و ابرو و... است توصیف نموده و یا برای خداوند، پدر و مادر و فرزند قائل شده و یا برای او در امر حکمرانی‏اش قائل به شریک هستند.
بنابراین امامان معصوم علیهم السلام که با چشمِ دلْ خدا را می‏بینند و خود را هر لحظه در محضر او حاضر می‏یابند، از خداوند بهترین توصیف‏ها را می‏نمایند.
با مراجعه به «کتاب التوحیدِ» کتاب کافی (جلد اوّل)، احادیث فراوانی را می‏یابیم که امام معصوم علیه السلام به معرّفی خداوند و اثبات ذات او پرداخته است و بزرگان شیعه در کتاب‏های حدیثی، روایات فراوانی از ائمّه معصومین علیهم السلام ذکر کرده‏اند که امام به توصیف خداوند که با چشم دل دیده است، پرداخته. قیل لأبی جعفر علیه السلام: «أی شی‏ء تعبد؟ قال: اللّه. قیل: رَأَیته؟ قال: بلی، لَمْ تره العُیون بِمُشاهدة الأبْصار وَ لکن رأته القُلوب بِحَقایق الایمان».[1] .
کسی به امام باقر علیه السلام گفت: چه کسی را عبادت می‏کنی؟ امام فرمودند: اللّه. گفت: آیا او را می‏بینی؟ فرمودند: بله. با چشم ظاهری نمی‏توان او را دید ولی می‏توان با قلب‏هایی که حقایق ایمان را درک کرده، او را مشاهده کرد.

پی نوشت ها:
[1] الاحتجاج، ج 2، ص 54.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir