وحجج الجبار

نوع اصطلاح :
عنوان :
وحجج الجبار
مراد از «جبّار» در این فراز، خداوند تعالی است که این کلمه اشاره به عظمت شأن و مقام خداوند دارد که در تمامی سلطنت خود، دارای جبروت و قهر و غلبه بر تمامی امور است و دارای قدرت فراوانی است که غیر او در برابرش خاضع می‏باشد. پس جبّار صفت خداوند است، بی‏آنکه بخواهد بر کسی ستم کند. بعضی گفته‏اند: جبار از ماده «جبر» به معنی اصلاح کردن چیزی است که تؤام با فشار و قهر باشد. به همین خاطر بستن استخوان شکسته را «جبر» می‏گویند.
برخی نیز گفته‏اند: از ماده «جبران» که به معنی «بر طرف ساختن نقص چیزی است» گرفته شده که در این صورت نیز خداوند جبران‏کننده نواقص و کم بودها است و اضافه نمودن «حُجَج» که به معنی حجّت‏ها و دلائل و برهان‏ها می‏باشد به کلمه جبار، بدان خاطر است که قاطعیت دلائل الهی و یا برطرف نمودن نیازها به واسطه دلائل و حجّت‏های خداوند را برساند. یعنی بنابر معنی اوّل حجّت‏های خداوند که همان امامان معصوم علیهم السلام هستند، دارای قاطعیت می‏باشند. یعنی از مضاف‏الیه، کسب قاطعیت ظاهریه و باطنیه می‏نمایند و بنابر معنی دوّم همان‏گونه که «جبار» اصلاح‏گرِ توأم با قهر و فشار است، حجّت‏های الهی نیز در پی اصلاح مردم هستند و در زمان حکومت خود و رجعت، با فشار و قهر، جامعه را رو به اصلاح خواهند برد. یعنی از مضاف‏الیه، کسب اصلاح توأم با قهر و فشار می‏نمایند.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir