وبکم ینزل الغیث

نوع اصطلاح :
عنوان :
وبکم ینزل الغیث
امام، حجّت خداوند بر روی زمین است. اگر زمین خالی از حجّت باشد، مردم از هیچ نعمتی بهره‏مند نخواهند شد. لذا در این فراز اشاره به رحمت الهی شده که به واسطه حضور امام و یا به واسطه دعای امام و یا به واسطه توسّلات مردم به امام، باران رحمت الهی شروع به باریدن می‏کند. قال رسول اللّه صلی الله علیه وآله: «فَانا مَنازل الهُدی و أئمّة التقی و بِنا یسْتَجاب الدُّعاء و یدْفع البَلاء و بنا ینزِل الغَیث مِن السَّماء».[1] . پیامبر خدا صلی الله علیه وآله فرمودند: ما منزل‏های هدایت و امامان پرهیزکاری هستیم. به واسطه ما دعاها مستجاب و بلاها دفع می‏گردد و به واسطه ما باران از آسمان فرو فرستاده می‏شود.
پایین‏ترین برداشتی که می‏توان از این فراز بیان کرد آن است که بگوییم، امام که عینِ رحمت الهی است، با درخواست باران رحمت از خداوند، آن را به همه ارزانی می‏دارد.
قال علی بن الحسین علیهما السلام: «اللَّهُمَّ اسْقِنَا الْغَیثَ، وَ انْشُرْ عَلَینَا رَحْمَتَکَ بِغَیثِکَ الْمُغْدِقِ مِنَ السَّحَابِ، الْمُنْسَاقِ لِنَبَاتِ أَرْضِکَ، الْمُونِقِ فِی جَمِیعِ الْآفَاقِ».[2] . امام سجّاد علیه السلام فرمودند: خداوندا ما را از باران سیراب نما و رحمتت را با بارانِ فراوان از ابری که برای رویاندن گیاهِ چشم انداز در همه نواحی زمینت روان است، بر ما بگستران.

پی نوشت ها:
[1] بحارالانوار، ج 27، ص 198.
[2] صحیفه سجادیه، دعای 19، فراز 1.

منبع: پرچم‏داران هدایت، تدبری در زیارت جامعه کبیره؛ سید احمد سجادی؛ انتشارات اسوه؛ چاپ اول خرداد 1388.
اصطلاح تصادفی
 
 

   به جهت ترویج فرهنگ اسلامی و معرفتی ، استفاده از کلیه ابزارها ، قالبها ، مقالات و محتویات چندرسانه ای (صدا و تصویر) به جز برای موارد تجاری بلامانع است .

    کپی برداری  و حذف کپی رایت از آواتارها، ابزارهای وبلاگی (کد و گرافیک) و قالبهای پایگاه جامع عاشورا شرعا حرام و قابل پیگرد قضایی است.

 Copyright © 2014 / 1393 Ashoora.ir